Која е тајната краставичките да ви останат крцкави во теглите?

Сезоната на зимници е во полн ек. Доколку сте љубители на кисели краставички ова е добра вест за вас. 

Киселите краставички содржат калциум, витамин Ц и витамини од групата Б. Добри се не само за системот за варење, туку и за имунитетот во целина. 

Нутриционистите велат дека благотворно влијаат на балансот на микроорганизми во телото. 

За маринирани кисели краставички потребно е да подготвите расол во кој може да додадете парчиња лук.

За краставичките да бидат крцкави тајната е во листовите коприва. Додадете по неколку листа во секоја тегла. За кратко време, овие краставички од тегла ќе бидат одличен додаток на вашите јадења или едноставно може да послужат како „крцкава“ свежа ужина.