СОСТОЈКИ:

1 маргарин

2 чоколади

150 гр шеќер во прав

500 гр бисквити

200 мл млеко

3 жолчки од јајце

200 гр желе

100 гр суво грозје

200 гр ореви

15 гр кокос

100 гр крем банани

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Нека се растопи маргаринот, а во меѓувреме додајте го шеќерот и едно од чоколадите во садот и мешајте. Откако ќе се олади ставете ги и жолчките од јајце и матете да се соедини.

Направете ја смесата: Скршете ги бисквитите, испрскајте ги со малку ладно млеко, додајте пола од иситнетите ореви, крем бананите и желето, а потоа ставете кокос и суво грозје во садот.

Мешајте со половина од смесата со чоколадо и маргарин, па додајте ја останатата половина.

По еден час откако тортата ќе се излади, измешајте ја смесата со втората половина од чоколадото и маргаринот и ставете прелив па вратете во фрижидер.

Одозгора украсете по желба.