Карачиќ го напушта Вардар: Хрватскиот ракометар се сели во Полска

Ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ, по завршувањето на оваа сезона ќе го напушти таборот на македонскиот и регионален шампион и ќе се пресели во редовите на полски Кјелце.

Ова го објави неговиот менаџер Милош Павичевиќ на Фејсбук, притоа не објавувајќи дел од деталите на овој трансфер.

Во објавата стои дека хрватскиот репрезентативец потпишал тригодишен договор најголемиот полски клуб Кјелце.

Игор Карачиќ по седум години ќе го напушти Вардар и кариерата ќе ја продолжи на друго место. Хрватот беше дел од Вардар уште пред пристигнувањето на Самсоненко во клубот, а со нашиот ракометен гигант освои четири шампионски титули во првенството, исто толку пати го освојуваше националниот Куп, во два наврати ја освојуваше СЕХА лигата, а во сезоната 2016/17 беше дел од историскиот успех кога со Вардар ја освои ЕХФ Лигата на шампионите.

nike air max 1 sale