Ни претстои прилично добра временска прогноза за текот на целиот викенд со тоа што последниот работен ден од неделата, ќе биде проследен со мала облачност која ќе продолжи и во текот на утрешниот ден.

Временската прогноза за Македонија за денес предвидува променливо облачно време со локален дожд и услови за ретки грмежи, претежно во планинските региони.

Ќе дува умерен северен ветер, кој краткотрајно на север ќе се засилува.

Времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд и ретки грмежи и дневни температури од 16 до 25 степени.

Во сабота времето ќе биде сончево, со мала умерена облачност во јужните делови и температури од 17 до 23 степени.

Многу постабилно ќе биде во недела со сончево време и максимални температури до 24 степени.