Какви се цените на храната во Грција?

Изминатите два продолжени викенди голем број наши граѓани ги искористија за прошетки и екскурзии во соседна Грција. И овој продолжен викенд има интерес за патување, прошетка и „кафе покрај море“ кај нашиот јужен сосед. Од вчера гужва на граничниот премин „Богородица“. 

-Туристичките агенции нудат евтини тури за ден, два или три во соседна Грција. Патот и сместувањето не е толку скапо како храната, доколку сакате да јадете во ресторан. Најевтино е во Лидл за храна, меѓутоа за празниците овие маркети не работеа, споделува една скопјанка. 

Не е мал бројот на љубители на гиро кои не прошутаат да го вкусат овој специјалитет кога се во Грција. По каква цена се продава сезонава?

Неговата цена во Грција се движи помеѓу 3,5 и 4,2 евра, пренесува порталот Курир.рс.

За останатите цени на храната горе-доле се слични како кај нас. 

Литар млеко е 1,12 евра, а цената на свеж леб се движи од 1 евро нагоре.

Свежата риба е, во зависност од видот, од 6 (сардина, групер) до 20 евра за килограм. Цената на топка сладолед се движи од 1,5 центи до 2,5 €, во зависност од слаткарницата.

Ова се цените во маркетите од синџирот Лидл: 

Обичен леб со сусам 0,64 €

Леб од багет 1,19 €

Грчка пита 0,99 €

Домат кг 1,79 €

Парче краставица 0,9€

Пилешко кг 2,69 €

Мелено месо 1кг 8,78 € - XXL пакување од 650гр 4,39 €

Маслиново масло од Крит 5л 29,35 €

Свежо млеко 3,5% масти 1л 2,49 €

Свежо млеко 1,5% масти 1л 2,20 €

Јаболка 1 кг златен вкусен 1,69 €, а горчлив ковач 1,19 € 

На овој линк е веб-страницата на грчката влада на која можете да видите кои производи се со ниски цени за следната недела.