Каква е состојбата со ковид во македонските летувалишта?

Познатото македонско летувалиште Дојран е единствениот град во Македонија во кои не е регистриран ниту еден активен случај на коронавирус. 

За разлика од Дојран, во Охрид има  активни 254 ковид случаи. Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595