Италијанската кујна е една најпочитуваните и најсаканите кујни во светот. Скоро и да нема човек кои што не ги пробал вкусните пасти и пица и кој што не чул за разнообразието од италијански вина и сирења од кои најпознати се Пармиџано, Пекорино, Горгонзола, Рикота, Провелоне, Грана Падано, Моцарела, Маскарпоне, Таледжино, Бурата... Во италијанската кујна силно присуство имаат доматите, маслиновото масло и лукот.  Од месото се користи телешко, свинско и пилешко како и риба и морски плодови. Од десертите најпопуларни се тирамису, панакота и секако џелатото. Јадењата во различни региони се разликуваат во техниката на подготвување.  

Италијанска кујна се појавила 2000г. по паѓањето на римската империја и нуди страшни комбинации од ароми и вкусови кои ја отсликуваат богата култура и историја на оваа земја. Врз италијанска кујна имале влијание различни култура како на пример грчката, римската, средоземноморската и арапската култура.  На пример во Сицилија присутни се некои културни традиции од Арабија и Северна Африка.  Во суштина секоја регион од Италија креира свој индивидуален облик и гради свои кулинарски традиции. На пример во регионот на Јужна Италија доминираат јадењата со тестенини каде што може да се сретнат повеќе од 350 видови исто така се користат и плодовите од цитрон поради топлата клима. Но, кога ќе споменеш Неапол –тоа е родниот град на пицата, на север се застапени тестенини од јајца, палента и ориз, а во Милано традиционално се приготвува ризото и телешко на милански начин.  Регионот на Болоња во Централна Италија е познат по своите тортелини. Пастата на север се приготвува поразварена, а на југ се консумира потврда. Исто така според регионот се користат и различни масти: на север се користи масло, во централниот дел свинска маст, а на југ, каде што преовладува средоземноморскиот вкус се користи зејтин.

Со развојот на технологијата и транспортот и спознавањето на различни кулинарски традиции, некои од регионалните јадења на Италија заработуваат и светска популарност и стануваат дел од други кујни, како на пример пицата во САД. Доста италијански јадења се модифицираат на други места во светот додека не се претворат во нешто сосема различно како Фетучино Алфредо.

При приготвување на италијански јадења не се бараат сложени кулинарски вештини и долга листа на состојки, туку повеќе фокусот е на квалитетот и свежината на користените продукти. Во едно типично италијанско јадење има најмногу два до три продукти. Има еден ресторан во Банско каде сите уживатели на италијанска кујна може да ги разгалат своите сетила и да се насладат со богатата понуда од италијански гурмански специјалитети, приготвени со оригинални и свежи состојки внимавајќи на сите детали. Во овој ресторан со модерна визија се приготвуваат различни јадења по оригинални италијански и средоземноморски рецепти кои што ќе ви помогнат да го почувствувате вистинскиот дух на Италија.

Сега веќе не е неопходно да одите во Италија за да вкусите од неповторливата традиционална италијанска кујна. Вкусните деликатеси, понудени во овој ресторан ќе ги искушан со својот врвен вкус и арома дури и најпребирливите гурмани. Најмалите посетите на ресторанот исто така не се заборавени. За нив се предлага вкусен домашен сладолед прелеан со разновидните сосови.

Покрај вкусните и автентични специјалитети, ресторан нуди и светол и елегантен амбиент кој дава чувство на медитерански луксуз. Ќе бидете воодушевени од исклучителниот комфор, оригиналниот модерен мебел и нежниот мирис на лаванда, како и убавиот поглед на комплексот Аква кој се наоѓа во близина на ресторанот.  За угодноста во зимскиот период придонесува и каминот.  Тука може да уживате во бескрајната атмосфера и спокојство додека ги вкусувате божествените јадења подготвени од маестрални рецепти. 

Ресторанот е отворен сите сезони и е погоден за романтична вечера или семеен собир со семејството и колегите, како и за празнични прослави – свадби и родендени.