Италијанскиот филм „Мојот брат брка диносауруси“ во сабота во Кинотека

Во Кинотеката во сабота, 21 мај, во рамки на шестата серија од „Џифони филмски денови“, фестивалот „Џифони Македонија“ ќе го прикаже италијанскиот филм за деца „Мојот брат брка диносауруси“.

Филмот е снимен според бестселерот на Џакомо Мацариол, и ја освои наградата за најдобар филм за млада публика на Европската филмска академија во 2020 година. Станува збор за италијанска семејна драма комедија во режија на Стефано Ципани. Во филмот игра и шпанската актерка Роси де Палма, муза на славниот режисер Педро Алмодовар.

Филмот е приказна за двајца браќа, постариот Џек и помалиот Џио, кој станува суперхерој со волшебни моќи во имагинацијата на неговиот поголем брат, како што се суперхероите од стриповите. Со време Џек ја дознава вистината: неговиот брат има Даунов синдром и одлучува ова да го чува како тајна…

-„Џифони филмски денови“ е програма што привлекува големо внимание кај учениците што ја сакаат филмската уметност. После секоја проекција, следува дебата во која активно се учествува. Деновите се отворени за ученици од петто одделение нагоре, а по проекцијата на филмот ќе следува дискусија, соопштија од „Џифони Македонија“.

По дискусијата на филмот, ќе се одржи и „Филмска работилница“ со режисерката Марија Џиџева.

Проектот „Џифони филмски денови“ се организира со поддршка на Делегацијата на ЕУ во Скопје, од Агенцијата за филм на РСМ и од Кинотеката на Северна Македонија, а се остварува во соработка со Амбасадата на Италија во Скопје и италијанскиот партнер „Џифони Експириенс“.