Потребни состојки:

Малку повеќе од килограм млади компири

1 ½ шолја мајонез

Убаво исечкан виолетов кромид

1 лажичка сенф

1 лажичка сок од лимон

¼ шолја ситно исечкани кисели краставички

½ лажичка пипер

4 тврдо варени јајца, исечкани

¼ шолја ситно исечкан власец (може да го замените со млад лук или кромид)

Малку бибер

Марула, по желба, за сервирање

Подготовката погледнете ја во вкусното видео и денес имате ручек без многу мака: