Стрелец

Стрелец (22. XI – 21. XII)

Малите нешта се најважни. Во понеделник, тригонот на Меркур и Јупитер ви помага дека вашиот професионален успех зависи од малите нешта. Во петок, полната Месечина во Овен ве мотивира да ја изразите својата висина и да ја споделите со некој на кој тоа му е важно. Во петок, квадратот на Венера и Јупитер ве охрабрува да верувате во себе.

Работа

Полека влегувате во период во кој ќе бидете сосема ангажирани. На моменти ви се чини како да немате доволно енергија за сето она што чека на вас, бидејќи морате да завршите многу обврски во краток временски период. Можни се и непланирани издатоци, но ќе ви помогне некој околу вас. Добро би било да направите анализа на што ги трошите парите. Ова е период на собирање на плодовите од изминатиот период, но и нови можности.

Љубов

Стрелците чувствуваат поголемо разбирање во врската, бидејќи односите се померуваат од мртва точка и интересот за решавање на некои насобрани проблеми е поголем од двете страни. 

Слободните претставници би можеле да дојдат до значајно познанство, со личност која ќе ја запознаат преку работа. Нови љубовни авантури ќе го одбележат периодот кој е пред вас.

Здравје 

Бидете внимателни во сообраќајот.

Овој месец вие сте во центарот на вниманието.

Работа

Овој месец ви одговара во голема мера, бидејќи имате волја и енергија за работа, но и ѕвездите ви се наклонети. Септември е успешен и за студентите, особено оние кои учат странски јазици. Способни сте да остварите нови контакти и да ја добиете поддршката од луѓето кои ви се потребни. Бик, Вага и Риби би можеле да ви бидат добри соработници.

Месецот започнува со ретроградното движење на вашата планета Јупитер што може да ве поттикне да го смените своето размислување и пристап кон работата. Ова е период кога и Сонцето и Меркур се во добар аспект со Јупитер што може да ви донесе поволни понуди и соработки, но и голема продуктивност.

Вашата планета Јупитер почнува да се движи ретроградно во вашиот сектор на здравје, што може да ви донесе можност да најдете поголем баланс меѓу професионалниот и личниот живот. Ќе заборавате лесно на работата и ќе се грижите за своето здравје, бидејќи знаете дека тоа е одлична основа за благосостојба.

Младата Месечина на 14 септември е во вашата десетта куќа на социјален статус, што ве прави популарни на работното место. Очекувајте и убави вести околу овој датум. Следниот ден го означуваме крајот на ретроградниот Меркур што ги прави нештата многу полесни, во однос на комуникацијата и службените патувања.

Сезоната на Девиците која трае до 22 септември го осветлува вашиот сектор на кариера, така што треба да бидете подготвени за силна енергија која ќе ви помогне да ги исполните своите амбиции во првите три недели од месецот. Но, имајте на ум дека Меркур е ретрограден што може да побара од вас да обрнете повеќе внимание на некои нешта, особено околу комуникацијата и договорите кои ги потпишувате. Потрудете се да бидете трпеливи и да верувате во најдоброто.

Младата Месечина на 14 септември ве поттикнува да поработите на достигнување ново ниво во кариерата. Но, избегнувајте да навлегувате во финансиски фантазии дека можете да си приуштите работите кои всушност во пракса не можете. Почекајте да завршите ретроградниот Меркур на 15 септември, а дури потоа планирајте на што и како ќе трошите.

Вашата сезона започнува на 23 септември што ве инспирира да остварите значајна соработка со другите луѓе и да придонесете кон градење на тимскиот дух на вашето работно место. Марс е во вашиот сектор на соработка и заедница во текот на целиот септември, што дополнително ја интензивира вашата потреба да се поврзете со другите.

Полната Месечина на 29 септември е одличен момент да се фокусирате на проектите кои ви носат задоволство.

Љубов

Ова е убав месец за Стрелците, но генерално мирен, без никакви поголеми драми. Оние кои се во врска чија иднина е доведена во прашање, ќе се трудат да ги поправат работите и ќе бидат успешни во тоа, особено ако се во врска со Водолија, Близнаци, Вага или Лав. Поранешен партнер роден во знакот Овен би можел да посака повторно да се врати во вашиот живот.

До крајот на месецот бидете внимателни во комуникацијата со огнените знаци, бидејќи би можеле да оставите впечаток дека сте незаинтересирани. Обрнете внимание на личност која ја познавате преку работа, а која многу отворено се труди да ви покаже дека и се допаѓате.

Венера го завршува своето ретроградно патување на 3 септември, што ви помага да се навратите на романтичната и сензуална љубов без драми и хаоси и да продолжите да бидете обожавани од другите. Ќе уживате во тоа да сте во центарот на вниманието, без оглед на вашиот љубовен статус.

Почетокот на Вагите за вас е период во кој ќе посакувате повеќе слобода и независност. Иако сакате да сте ценети и сакани, љубовта нема да ви биде на прво место. Ако ви е потребен простор, искомуниџирајте го тоа соодветно со саканата личност. Не дозволувајте да бидете лошо разбрани.

Полната Месечина е во Овен на 29 септември, а тоа може да ви донесе и можност за флерт и љубовно задоволство. Не останувајте дома таа вечер, бидете меѓу луѓето и дозволете им да ве шармираат.

Здравје 

Здравјето е одлично.

Ова е година во која конечно ќе ја најдете љубовта на својот живот. 

Веројатно се прашувате колку брзо помина изминатата година, но сте исто така возбудени и за новата 2023 година. Тоа нè учи да ги цениме луѓето, моментите, среќата, убавите ситуации и да не се опседнуваме со лошите нешта. Времето е најголемиот учител за сите нас, а вие веќе го знаете тоа. 

Хороскопот за 2023 ви најавува оптимистички пристап кон животот. Тоа особено ќе влијае на вас на почетокот на годината кога ќе направите планови за натамошниот тек на вашиот живот. Венера и Јупитер во првиот дел од годината ќе ви донесат позитивни промени на полето на финансиите.

Ако сте заинтересирани за дружење и нови личности, но и љубов, Венера ви носи голема можност за тоа. Самиот почеток на годината најавува судбинска средба со една посебна личност која ќе ви го смени животот. 

Јупитер ви носи енергија која ќе ве поттикне да учите, па воопшто не е зачудувачки ако се решите да ги продолжите студиите или пак се запишете на курс за учење нови вештини. Но, присуството на Сатурн во првите четири месеци од годината би можело да ви донесе одредени негативни чувства и да бара екстра напор од ваша страна. Бидете упорни за целите кои сакате да ги постигнете.

Ова би можела да биде година во која Стрелците ќе уживаат во секој поглед, бидејќи таа носи среќа од многу аспекти. Заштитнички настроениот Јупитер ве кани на патување, а Уран би можел да ви донесе изненадувања во љубовта. Септември и октомври би можеле да донесат нова насока во љубовта, како што е купување заеднички имот, промена на местото на живеење или пак едноставно, понуда за брак.

Оваа година е одлична и за странство, бидејќи ве чека возбудлива авантура. Во текот на ова патување, ве очекуваат нови познанства, а некои од вас би можеле да се одлучат и за промена на местото на живеење.

Вие ќе со преземате чекори, ќе напредувате, а со својот заразен оптимизам ќе бидете и одлично влијание за другите. 

Љубов

Вие сте познати како личности кои сакаат да се заљубени, но не и да сте заглавени во врска која не ви дозволува слобода. Таквиот пристап ќе продолжи и во 2023 година, кога ќе бидете внимателни кому и како го подарувате своето време, но, ќе бидете среќни во овој аспект, бидејќи ќе имате прекрасни личности околу себе.

Оние Стрелци кои се во врска ќе и даваат поддршка и грижа на саканата личност, но бидете внимателни со присуството на Марс бидејќи можно е трета личност да посака да се замеша во вашата врска. 

Ако посакувате некому да понудите брак, првите четири месеци се совршени за тоа. Но, ако планирате запознавање и средба со вашите родители, летниот период е најдобар за тоа. Најдобар период за свадба е крајот на годината.

Месеците по јуни  носат мал тест за оние кои се во врска, а тоа ќе потрае некаде до октомври. За да ги надминете ваквите проблеми, ќе биде потребно да си дадете еден на друг време и простор. Патувањето може да биде одлично овој период. 

Слободните Стрелци ќе имаат силна желба да ја најдат својата совршена личност, но Венера им носи голема среќа во однос на тоа. Ќе посакате да излезете од својата школка, да им дадете шанса на луѓето околу вас и да најдете некој со кој ќе си замислите и остварите вечна љубов. Ако успеете да најдете љубов во јануари (а големи се шансите за тоа), февруари ќе биде месец кој ќе го паметите. Но, не брзајте никаде колку и да ви се допаѓа таа личност, туку одете чекор по чекор.

Кариера

Хороскопот на ова поле предвидува одлични кариерни можности во 2023 година. Всушност, оваа година ќе биде одлична да најдете работа која е поврзана со вашите вештини. Тоа ќе ви ја подобри вашата самодоверба, но и ќе ве инспирира да работите понапорно. Силното присуство на Јупитер ви носи силен раст по 2023 година. Но, бидете внимателни во текот на првите месеци. Важно е да носите одлуки кои се базираат на вистински информации и истражување.

Комбинираниот ефект на Венера, Меркур и Јупитер во вашиот хороскоп ви носи и можност за унапредување во текот на оваа година. Освен тоа, тоа ќе ви донесе и финаниски бенефити особено во текот на март. Само, чувајте се од силната конкуренција, бидејќи ваквата битка би можела да ви донесе проблеми со менталното здравје. Ако сте заинтересирани за промена на работното место, април е одличен месец за тоа.

Ова е година која ќе ви донесе многу лекции, но и увид во тоа колку сте исполнети на работното место. Ќе посакате постојано да работите на нови проекти и со нови луѓе, а тоа може да донесе мали сомнежи во себеси. Тоа е во ред, сè додека не дозволувате да се чувствувате несреќно во однос на тоа. Во вториот дел од годината, ќе имате поддршка од важни личности кои ќе ви помогнат во вашите цели и намери, секако и со поддршката од Меркур и Јупитер. Ако некогаш мислите дека напорната работа не се исплати, ова чувство ќе се смени во вториот дел од годината.

Крајот на 2023 ви носи можност да заминете на неколку службени патувања кои ќе ве исполнат и ќе ви донесат професионален успех. Но, бидете внимателни во октомври бидејќи овој месец би можел да ви донесе проблеми со колегите. 

Финансии

Јупитер и Венера ви носат голема поддршка на ова поле во првите месеци од годината. Ќе бидете фокусирани на штедење и таложење на своето богатство и ќе се чувствувате како конечно да се движите во вистинската насока на ова поле. Ваквото чувство ќе биде особено интензивно по март 2023. 

Почетокот на годината ви носи и закрепнување или враќање на некои пари кои сте ги изгубиле во минатото. Потоа април носи голем успех и зголемени приходи, но ако работите на берзата, бидете внимателни како инвестирате. Во 2023, главниот фокус е на тоа како да се носите со новите нешта и да не брзате со своите одлуки.

Ако на моменти ви е тешко да сочувате пари, тоа ќе се должи на влијанието на Раху и Венера во вашата натална карта. Овие две планети се одговорни за вашиот зголемен апетит за материјални нешта. Затоа, иако ова е убава година на ова поле, сепак не трошете на нешто што ќе го купите импулсивно, а потоа нема да ви биде потребно.

Здравје

Месечината ќе влијае позитивно на вашето физичко и ментално здравје во текот на новата година. Но, ќе треба да обрнете внимание на вашето ментално здравје, особено во втората половина на годината. Во овој период, важно е да потрошите пари на нештата кои ќе ви овозможат одмор, намалување на стресот и релаксација. Тоа ќе ги намали вашите грижи и вознемиреност.

Во првите три месеци, Сатурн минува низ вашата трета и четврта куќа во Риби и ви носи солидно здравје. Ако претходно сте имале некакви здравствени проблеми, тоа се менува под влијание на Сатурн. Но, бидете внимателни во текот на април бидејќи Раху би можел да предизвика мали проблеми за вас. Ако сте родители, грижете се за здравјето на вашите деца во овој период. 

Главните здравствени проблеми во овој период ќе бидат поврзани со очите и стомакот. Со оглед на тоа дека вие сте знак кој обожава да патува, не заборавајте на своето здравје за време на своите патувања. Ако сте бремени, избегнувајте брза, тешка и нездрава храна. На оваа тема, важно е да бидете внимателни во текот на ноември. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Овој месец ви носи промени во вашиот живот. Околината веќе не ја осудува вашата независност и авантуристички дух, туку напротив, ценети сте поради тоа. Јупитер ви носи среќа, а тоа ве поттикнува да сте борбени за она што сметате дека го заслужувате.

Февруари: Во пријатна атсмофера сте и се чувствувате среќно. Запознавате луѓе кои оставаат одличен впечаток на вас. Но, Марс ве прави мрзеливи и ве тера да бегате од одговорностите. Не правете еден чекор напред, а два назад.

Март: Она што претходно ви беше лесно, почнува да се комплицира. И покрај неизвесноста, вашите проекти се поддржани со позитивна енергија на универзумот, а околностите се такви што морате да се соочите со нив. Исто така, ставете приоритет на своите интереси наместо да ги фаворизирате интересите на другите.

Април: Јупитер и Сонцето ве поттикнуваат да се посветите на она што ве прави среќни. Од друга страна пак, другите планети го успоруваат вашето темпо и создаваат контрадикции. Вашата љубов е под заштита на Јупитер кој ви носи добро расположение и разбирање.

Мај: Вие напредувате, а тоа ви се допаѓа и ви носи флексибилност. Не правете големи чекори, но направете големи планови за следните месеци. Марс ви носи самодоверба  и оптимизам и тој ќе ви помогне да го остварите замисленото.

Јуни: Овој месец ќе успеете да го реализирате замисленото. Ќе имате можност да смените некои работи, но не трошете премногу.

Јули: Овој месец сте блиску до своите цели. Со помош на Марс ќе успеете да ги заобиколите препреките, но очекувајте многу обврски. Некои ограничувања од Сатурн се засилени, но Венера ве инспирира да го смените начинот на живот.

Август: Венера ви носи голема можност да ги промените работите во својот живот, така што ќе ја пронајдете својата цел, а вашиот оптимизам ќе го направи останатото. Оваа планета ви помага да најдете убавина во секој момент и ја зголемува вашата среќа.

Септември: Некои работи го спречуваат вашиот напредок, па така од вас ќе се бара да вложите големи напори за да ги надминете проблемите. Наместо да се исцрпувате со анализи, променете го она што треба да се промени. Овој месец, страста ви дава крилја и ве инспирира да развиете нови идеи и амбиции.

Октомври: Имате потреба да бидете дома во убава атмосфера со вашите сакани. Ако сте слободни, бидете достапни за оние кои сакаат да ве поканат на љубовен состанок бидејќи би можеле да се изненадите.

Ноември: Почнува да се намалува притисокот на вас и можете повторно слободно да дишете. Фокусирани сте на вашите пријателства и тоа е нешто што ве прави многу среќни. Работите се подобруваат и во љубовниот живот.

Декември: Космичката енергија ви дава можности и средства повторно да тргнете на вистинскиот пат кон вашиот напредок. Сатурн е тука да ви помогне да ги избегнете ризиците. На работа би можело да ви биде здодевно, но занимавајте се со она што ве прави среќни.