Шкорпија

Шкорпија (23. X – 21. XI)

Поврзаноста е вештина. Во понеделник, Венера влегува во моќниот Лав и ве инспирира да ги подобрите вештините кои ќе ви донесат поврзување со другите. во недела, ретроградниот Плутон влегува во Јарец и ви помага да ги проширите своите вештини за комуникација. Во текот на истиот ден, Меркур влегува во Близнаци и ве потсетува колку ве важна интимноста.

Работа

Оваа недела, ѕвездите се така поставени така што ќе ви помогнат да поставите темели за подолг период. Бидете внимателни, бидејќи нема простор за грешки. Сега е време за перфекционизам. Покажете им на другите како можете да дојдете до успех. Побарајте помош од оние на кои им верувате. Ќе добиете инспирација поврзана со значајна промена, а ако успеете да ја остварите, тоа ќе биде одлично.

Љубов

Оваа седмица носи можност за зголемување на самодовербата, а со тоа и нова љубов за Шкорпиите кои се слободни. Не влегувајте во краткорочни авантури, туку потрудете се да изградите солидна основа за почеток на нова врска.

Оние кои се во врска имаат позитивен однос со саканата личност. Дури и да се појави мала криза, тоа е само основа за продлабочување на љубовниот однос.

Здравје 

Потребен ви е одмор. Пробајте да поминете повеќе време сами. 

Уживањето е на прво место во јуни. 

Работа

Овој период ви носи зголемени амбиции и потреба општествено да се ангажирате на одредени полиња. Некои денови ќе ви носат поголеми дилеми, но генерално јуни е поволен месец за Шкорпиите кои работат со странство или работат работа која им помага да бидат присутни во медиумите. Некои претставници на женскиот род ќе добијат унапредување во текот на овој месец. Ви годи соработката со Бик и други Шкорпии, но не и со Рибите. 

На 3 јуни, полната Месечина во Стрелец е во вашата втора куќа на ресурси. Вообичаено полните месечини носат кулминација, па затоа очекувајте важна комуникација на овој датум. 

На 5 јуни со влегувањето на Венера во Лав во вашата десетта куќа на социјален статус, очекувајте унапредување, покачување, но и огромна харизма која ќе ви помогне да се поврзувате со интересни луѓе. На 11 јуни, со влегувањето на ретроградниот Плутон во Меркур ќе бидете посветени на изнаоѓање баланс меѓу работата и личниот живот. 

Љубов

Љубовниот живот ви е малку комплициран овој месец, но вие и натаму сте во можност да се покажете во најдобро издание пред саканата личност. Исполнете ги своите ветувања и држете се до својата врска како важен темел на вашето постоење. Само избегнувајте паралелни врски, тоа нема да ви донесе ништо добро.

Слободните Шкорпии ќе имаат афинитет кон романтични личности, но и некој кој е таинствен. Но, нема потреба за големи анализи, ако некој ви се допаѓа, дајте му шанса.

Заокружете го 17 јуни во вашиот календар бидејќи на овој датум на прво место ќе ви биде задоволството. Страста ќе гори во вас и само ќе сакате да уживате. Ден потоа, младата Месечина во Близнаци ви носи можност да се опуштите и да се посветите на романсата. 

Почетокот на владеењето на Раковите на 21 јуни носи убава енергија на ова поле. Ваше  е само да се препуштите на уживањето. 

Здравје

Потребно ви е да се движите повеќе. 

 

Ова е година на изменети гледишта и големи промени!

Родените во овој знак имаат силни размислувања за многу работи. Но, во новата година, планетите ќе ве поттикнат да ја смените својата перспектива за повеќе нешта. Особено во вашиот личен живот и во љубовта, ќе развиете сосема различен поглед на светот. Тоа се должи на влијанието на вашиот владетел Марс кој ќе го заврши своето ретроградно патување во првиот квартал од 2023. 

Освен тоа, Сатурн ќе биде исто така влијателен, но тој има влијание на вашиот професионален живот, каде ќе треба да бидете свесни за случувањата околу вас. За среќа, присуството на Јупитер ви носи изобилство среќа особено во семејните односи и тоа во третиот квартал од годината.

Љубов

Без оглед на тоа колку сте таинствени или практични, љубовта бара посветеност. Оваа година ќе биде исполнета со љубов и романса за родените во овој знак. Јупитер ви носи љубовна магија и среќа во вашиот односи, но и разбирање и лесно надминување на конфликтите. Но, Сатурн е моќен и може да донесе крај на некоја врска, особено ако не постои љубов меѓу двете страни. Но, тоа не е ништо лошо, туку ослободување од она што не ви е потребно.

Под влијанието на Раху и Кету, можно е да се соочите со внатрешен конфликт и да бидете склони кон носење погрешни одлуки во вашиот љубовен живот, без оглед на статусот. Бидете внимателни и имајте го ова на ум.

За слободните Шкорпии, Меркур би можел да донесе мали проблеми во секторот на комуникациите. Голема е веројатноста да избегнувате отворено да зборувате за своите чувства и да имате непријатност секогаш кога треба искрено да зборувате за нешто. Тоа не значи дека вие лажете, туку само не сакате да изгледате слаби и ранливи. Работите ќе се поправат во последните четири месеци од 2023, кога голем дел до родените во овој знак би можеле да добијат и понуда за брак, но и генерално ќе бидете поотворени и заинтересирани за дружба и комуникација.

Шкорпиите кои се во врска ќе се потрудат да ја однесат на едно повисоко ниво. Ќе се решите за заеднички живот, или пак да внесете повеќе романса во својот однос. 

Финансии

Оваа година ќе биде среќна за вас на ова поле. Но, таа доаѓа со мало предупредување. Кога Сатурн ќе влезе во својата владејачка куќа, вашите планови поврзани со финансиите би можеле да не одат онака како што сте замислиле. Првите три месеци бараат мала пауза од вас. Не само што ќе треба добро да размислите за сè, туку и да направите план за целата година. На тој начин, кога Јупитер ќе стапи во акција во вториот квартал, ќе бидете подготвени со сите различни ситуации кои тој ги носи на ова поле.

Финансиската ситуација се подобрува во вториот дел од годината, а таа е особено поволна за оние кои имаат идеја да инвестираат во нешто ново. Постојат големи можности за заработка, особено ако се обидете да внесете некаква иновација на пазарот. 

Некои Шкорпии би можеле да се почувствуваат несигурно во однос на тоа колку заработуваат, како што Раху се движи во Риби во последните месеци од 2023. Ќе посакате брзо да заработите, но тоа нема да биде секогаш возможно и ќе ви создава големи фрустрации. Не дозволувајте тоа да биде причина за конфликт со вашите блиски. 

Кариера

Вашиот пристап кон работата е поинаков од вашиот љубовен живот, бидејќи на ова поле, вие сте отворени и директни. Но, вашиот хороскоп за 2023 бара од вас да внимавате како се поставувате кон вашите соработници. Дипломатијата ќе биде потребна повеќе од било кога, но и вашето трпение и контрола над вашите емоции. Кога планетите ќе се движат низ вашата владејачка куќа, можно е да се чувствувате изгубено и непријатно.

Во одредени периоди, ќе се чувствувате како да ви е тешко да ги исполните своите цели. Така, во тешки моменти треба да бидете внимателни и да побарате поддршка од своите најблиски. 

Оние кои бараат работа ќе имаат поддршка од Јупитер и Сатурн во вториот дел од годината. Но, Раху и Кету ќе ве потсетуваат дека е важно да се насочите на своите обврски, како и да бидете фокусирани и сконцентрирани. Шкорпиите кои имаат кариера на полето на ИТ сферата ќе бидат особено успешни и ќе успеат да дојдат до заслуженото унапредување и признание. 

Ако сте вклучени во семеен бизнис, оваа година носи можности да го проширите своето работење. Планетите Јупитер и Меркур ќе ви помогнат да го подобрите начинот на кој комуницирате со другите, а тоа ќе создаде можност и за нови партнерства. Но, бидете внимателни со кого и како се поврзувате. 

Шкорпиите кои посакуваат да отворат свој бизнис во 2023, ќе имаат поддршка од своите родители и најблиските. Венера ви дава можност да разберете и како да ги менаџирате парите, но Раху може да ве избрза во одредени ситуации. 

Имате страв дека луѓето би можеле да си поиграат со вас, па така својата ранливост ќе ја манифестирате во желба за целосна контрола над работите. Но, треба да знаете дека тоа не е секогаш можно.

Хороскопот најавува радост за родените во овој знак бидејќи 2023 е година на промени за нив. Оваа година ви носи консолидација на сите области во вашиот живот, а најсреќни месеци за вас се април, мај и август.

Ќе имате поддршка од вашето семејство, особено од вашите браќа и сестри. Јупитер ќе ви помага во семејниот живот во текот на целата година во семејниот живот и ќе ви носи пријатни односи. Но, потрудете се да најдете време за своите сакани и да им ги дадете вниманието и поддршката кои ги заслужуваат.

Финансии

За Шкорпиите се советува да се држат подалеку од шпекулативни активности и купување работи од голема вредност. Имајте план за непредвидени ситуации, така што штедењето нема да ви е на одмет. Не попуштајте на краткорочни лажни работи кои ветуваат брзи пари. Исто така, избегнувајте позајмување пари на другите.

Здравје

Ако 2022 година ви донесе мали предизвици на ова поле, работите дефинитивно се подобруваат во новата година. Ќе почувствувате подобрување на здравјето уште од почетокот на годината. Ќе имате подобрен имунитет, но и ќе бидете свесни дека одморот и релаксацијата се важни за баланс и добро ментално и физичко здравје.

Сатурн би можел да предизвика мал пад во расположението, но тој доаѓа со важна лекција за вас дека треба да смените некои од вашите навики. 

Средината на годината ви носи симптоми на кои ќе треба да обрнете внимание. Тоа не значи ништо лошо, туку ќе биде важно да го следите своето здравје и да се потрудите да се храните поздраво и да ги земате витамините кои ви се потребни. Мали тешкотии ги очекуваат и оние Шкорпии кои имаат проблеми со дијабетес, гастритис и дигестивни проблеми. Затоа, здравата исхрана е особено важна. 

Генерално, вашето здравје ќе биде одлично, но не ја заборавајте грижата за себеси која ќе ве одржи во добра форма и расположение. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Можно е да се чувствувате ограничено во текот на овој месец, но не се грижете. Некои работи треба да се случат, за да се сменат некои нешта во вашиот живот, бидејќи вие самите нема да иницирате промени. Можеби нема да бидете преплавени со повици за излегувања, па овој месец ќе биде посветен на рутината и времето поминато дома.

Февруари: Вашето поле на делување се шири, а универзумот ви ја носи пријатноста која ви е потребна. Оваа енергија ве нурнува длабоко во вашите чувства и ви помага да донесете важни одлуки. Ако изминатиот месец се чувствувавте како да сте заглавени во рутина, тоа веќе исчезнува и доаѓаат попријатни моменти.

Март: Вратите се отвораат за вас, а препреките и потешкотиите исчезнуваат. Благодарение на тоа ќе имате време за себе и другите. Сатурн ги обновува врските кои можеби биле нарушени во изминатиот период. Имате чувство како повторно да сте се родиле, а некои Шкорпии ќе посакаат да се вратат на личност од минатото.

Април: Овој месец треба да очекувате мали потешкотии во односите со другите, на скоро секое поле. Ако сте во врска, вашата друга половина би можела да биде тврдоглава, а вие нема да покажете особена флексибилност во тоа. Потрудете се да одолеете на искушението да влезете во било каков конфликт и не брзајте никаде. Дајте им предност на разговорите и продлабочете ја вашата врска.

Мај: Работите се подобруваат, но овој месец може да промени многу нешта во вашиот живот. Вашата љубов може да добие поинаква димензија, но за да го постигнете тоа, прифатете ги можностите кои доаѓаат со насмевка на лицето и најдете време за љубов.

Јуни: Промената почна од минатиот месец, а сега Јупитер и Сатурн ви носат можности да ја подобрите својата стабилност. Ова може да звучи добро, но бидејќи Уран е исто така присутен, ќе треба да сте малку внимателни, бидејќи тој носи непредвидливи ситуации.

Јули: Тензиите се смируваат, а вие го имате потенцијалот кој ви е потребен за некои важни активности и преговори. Можеби ќе запознаете луѓе кои можат да ви помогнат во остварување на вашите проекти. Останете мирни. Ако сте слободни, ве очекува средба со личност која силно ќе ве привлече. Слушнете ја својата интуиција, таа ќе ви помогне да го направите тоа што е потребно.

Август: Можеби ќе бидете соочени со некој предлог за соработка, или пак предлог за брак. Но, големи се шансите да не се сложите на тоа. Марс и Меркур ве поттикнуваат добро да размислите и ве повикуваат да ја видите позитивната страна. Бидете објективни во пристапот.

Септември: Добивате поддршка од луѓето кои имаат моќ да ви помогнат. Овој месец не се навраќајте на минатото, туку земете ги лекциите кои ги имате со себе и продолжете напред, правејќи го она што ве прави среќни во сегашниот момент.

Октомври: Марс ве поттикнува да делувате и да донесете одлуки. Бидете трпеливи и сето тоа ќе се исплати. Вашата интуиција е ваш водич овој период. Во љубовта ќе го најдете спокојот кој ви е потребен.

Ноември: Успевате да бидете објективни и покрај тоа што работите се комплицираат во вашиот живот. Одвојте време за да размислите и да се одморите. Голем дел од ситуациите овој месец зависат од вашата мудрост.

Декември: Меркур ви помага да промените некои мисли на подобро и ве поттикнува да ја искористите поддршката од околината на најдобар начин. Подготвени сте за нова љубов, а таа доаѓа за вас.