Шкорпија

Шкорпија (23. X – 21. XI)

Среќно патување! Меркур влегува во Рак во понеделник, ставајќи ја желбата за патување  на прво место. Сезоната на Рак започнува во среда, охрабрувајќи ве да патувате во нови земји и места кои инспирираат учење. Петочната полна месечина во Јарец во вашата комуникациска зона ве инспирира да го обликувате вашето однесување со јазик за јасно разбирање и договор.

ЉУБОВ: Обидете се да ја држите љубомората во умерени граници и, генерално, внимавајте како ги изразувате своите чувства - бидете повнимателни кон неговите пријатели, потреби, желби, а тој треба да внимава и на вашите. Астралното усогласување ве поттикнува да забавите и да го цените она што го имате. Слободни Скорпии, ќе се чувствувате изложени на контроверзни ситуации и чувства - но, ако самите сте ги создале, бидете флексибилни, не правете клучни потези и трпете се - а ако треба, извинете се.

РАБОТА: Не започнувајте нова активност без претходно сè детално да размислите. Финансиските цели и соништа што ги имате бараат фокус. Одложете го службеното патување за попогоден период и бидете подготвени да ги надминете помалите тешкотии со упорност и темелен пристап.

ЗДРАВЈЕ: Полни сте со енергија, но брзо ќе ја искористите во друштво на токсични луѓе. Избегнувајте ги за да ги зачувате вашите нерви.

Јуни ви ја носи неопходната грижа за себеси.

Љубов

Астралните влијанија ве поттикнуваат да барате нови начини за справување со вашите емоционални проблеми и да стекнете поголема емоционална отпорност - се чувствувате великодушни и подготвени да си простите и на себе и на оние кои ве повредиле во минатото. Надминете ги стратегиите за справување кои се потпираат на старите модели на однесување и ако сметате дека ви треба дополнителна поддршка, не двоумете се да ја побарате од блиски пријатели или терапевт.

Овој месец, фокусирајте се на стабилизирање на партнерството - преземањето заеднички активности каде и двајцата ќе најдете смисла или забава (или и двете) ќе ве поврзат на подлабоко ниво. Добар период е за чистење и преуредување на личниот простор - ослободувањето од непотребните работи и малите реновирања и преуредувања промовираат внатрешно обновување и регенерација. Семејните односи можат да напредуваат и преку повеќе внимание и негување, оживувајќи го чувството на припадност и сигурност.

Меркур влегува во Близнаци во вашата осма куќа на секс и трансформација, што ви носи силен фокус на интимноста. Ништо друго нема да ви биде важно во овој период. Меркур во Близнаци ве поттикнува и да тргнете на едно важно патување на лична еволуција, помагајќи ви да станете емоционално позрели. Дополнително на тоа, кога Меркур прави тригон со Плутон ве очекува добра среќа на ова поле.

На 6 јуни со младата Месечина во Близнаци ќе имате можност да ја продлабочите врската со саканата личност или да бидете поискрени во однос на своите чувства со оние кои можеби сте во некаква комуникација.

Два дена подоцна, со влегувањето на Марс во Бик во вашиот сектор на љубовта, важно е да се прпеуштите на страста и да заборавите на недоразбирањата со саканите. Пробајте да ги избегнете конфликтите и да не правите сценарија во својата глава,  за кои постои голема веројатност да не се точни. На 11 јуни, ни доаѓа уште еден предизвикувачки транзит кога Марс во Бик прави квадрат со вашиот владетел Плутон. Не паничете, нема потреба за грижа, но важно е да одморите од луѓето околу овој датум.

Почетокот на сезоната на Раковите на 21 јуни е одличен ден за убави моменти. Поминете време со својата сакана личност, јавете и се на својата симпатија или пак излезете со друштвото и дозволете да се препуштите на флертот ако ви се допадне некоја личност. Иако можеби ќе ве обземе чувство на меланхолија, сепак ова е нешто што секогаш доаѓа со промената на годишните времиња, имајте го тоа на ум.

Работа

Вашата кариера може да наиде на нови патишта за раст и развој овој месец, а проширувањето на вашите хоризонти вклучува стекнување нови вештини и преземање поголема одговорност, како и соочување со препреки. Мора да се справите со некои непријатни обврски, брзо да размислите и да донесувате одлуки - обидете се, сепак, да собирате информации од различни извори пред да одлучите да „пресечете“ нешто. Вашата професионална трудољубивост и сигурност веројатно ќе бидат препознаени, што ќе го отвори патот за напредување. Ако имате планови за работа, ќе биде корисно да разговарате со ментор или поискусен експерт - што може да предизвика интересни промени.

Кога Венера ќе влезе во Рак на 16 јуни, ќе се најдете себеси како размислувате за големи прашања поврзани со животот и работата. Ако имате контакти кои би можеле да ви помогнат да дојдете до напредок на работа, добро би било да се поврзете со нив. Разговорите со вашите пријатели би можеле исто така да ви помогнат во овој период.

Полната Месечина во Јарец на 22 јуни ви носи опасност да се впуштите во кавги со колегите, но направете го она што е потребно за да не го дозволите тоа. Најдете начин да се опуштите и одморите, без потреба да им се докажувате на другите.

Здравје

Преземете проактивни чекори кон подобрување на вашето физичко и ментално здравје преку воспоставување рутини кои промовираат холистичка благосостојба. Размислете да започнете или да го подобрите вашиот режим на вежбање и исхрана и потрудете се да одвоите време за опуштање и декомпресија, за да ја подобрите вашата емоционална благосостојба и да си дадете повеќе простор за процесирање и повторно енергирање.

 

Ова е година во која ќе пуштите нови луѓе во вашиот живот.

Ова  е убава година за претставниците на овој знак. Вашиот круг на пријатели се зголемува, а вие се чувствувате среќно, исполнето  и инспирирано. Имате луѓе на кои можете да се потпрете, а тоа ви дава и одреден мир во животот. За да избегнете конфликти, оддалечете се од оние кои не ви носат радост, туку напротив, само ви создаваат проблеми.

Вашите планети ја менуваат својата положба и внесуваат нови и необични работи во вашиот живот. Оваа година тоа ќе ви донесе одлични резултати. Во овој период се подобрува и вашата финансиска ситуација. Љубовта и бракот би можеле да ви донесат мали конфликти од различни причини. Потрудете се да не го упропастите односот со саканата личност.

Ова ќе биде подобра година од претходните. Ве очекува година која ви носи напредок, но и нови можности да испробате нешто ново. Семејниот живот ќе ви донесе голема радост во текот на 2024 година.

Работа

Оваа година носи измешани резултати на ова поле. Тоа значи дека иако ќе заработувате добро, трошоците би можеле да се зголемат. Затоа, во такви моменти важно е да припазите колку трошите и да водите сметка за вашиот буџет. 

Парите лесно ќе ги трошите на забава, за што би можеле да добиете негативни коментари од членовите на семејството. Немојте да работите работа која е незаконска или неморална. 

Некои месеци би можеле да ви донесат финансиска криза. Во тој период, добро би било да позајмите од блиски личности. Постои и можност за спор со некој од семејството поради имот.

Оваа година можен е  напредок во кариерата, но и промена на работното место. Ова е одлична година за промени и излегување од вашата сигурна зона. Поради вашата напорна работа ќе бидете ценети од своите надредени. Најдобри можности на ова поле доаѓаат во периодот меѓу август и октомври. 

Љубов

Ова е година која ќе биде добра за љубовта. Ве очекуваат многу можности за љубов и романса, а вашата врска ќе станува посилна. Но, треба да сте внимателни во оние моменти кога ќе дојде до конфликти. Потрудете се да не кажувате нешто што ќе ја повреди саканата личност, бидејќи ако кажете тешки зборови, потоа нема да биде лесно да се вратите на старо.

Февруари е еден од најубавите месеци на ова поле, кога доаѓаат магични моменти и за слободните и зафатените Шкорпии. Ова е месец кога љубовта ќе ви биде на прво место. Некои претставници на овој знак ќе се решат да купат нешто заедничко со саканата личност, возило или стан. 

Брачниот живот ќе биде добар, но би можеле да се јават спорови за мали работи. Но, љубовта ќе се зголемува и ќе бидете сакани и ценети. Само водете сметка за здравјето на партнерот, оваа година.

Здравје  

Ова е година во која ќе морате да водите сметка за своето здравје. Секоја грешка или занемарување на ова поле би можеле скапо да ве чинат. Можна е физичка болка во мај или јуни, а вашето здравје ќе остане нежно во текот на летниот период. Во август, некои лесни болести ќе го бараат повеќе внимание од вас. Бидете внимателни со алкохолот.

Хороскоп по месеци

Јануари – Имате желба да напредувате и тоа ќе ги активира вашите амбиции. Меѓутоа, вие ќе бидете во ситуација да се сомневате во себе постојано, што може да го попречи вашиот успех. Пробајте да се ослободите од оние работи кои ве блокираат. Ако сте сами, во текот на првиот месец од годината би можеле да се зближите со личност покрај која ќе се чувствувате стабилно. Тоа може да ви донесе сериозна врска.

Февруари – Благодарение на вашата енергија полека доаѓате до својата цел. Можеби имате чувство дека успехот доаѓа и во право сте. Планетите ви даваат поддршка за вашата работа, а имате поддршка и од вашето семејство. Само важно е да бидете трпеливи за долгорочните планови.

Март – Можни се некои ограничувања и конфликти. Тоа прави да го изгубите своето време на решавање на проблемите. Но, за среќа, проблемите брзо ќе се решат. Во вашата врска постои напнатост. Потребно ви е малку да се релаксирате.

Април – Атмосферата е чудна, а тоа ве прави напнати. Луѓето околу вас се нетрпеливи и ви прават притисок, а вам не ви се допаѓа тоа. Пробајте да најдете начин да се фокусирате само на она што е важно и да ги занемарите останатите работи кои не можете да ги контролирате. На моменти ќе делувате како студена личност, но можеби е најдобро да го направите најдоброто за себе, овој месец.

Мај – Овој месец ви носи измешани моменти, победи и порези, но и измешани емоции. Не делувајте импулсивно, туку промислете го добро секој чекор. Најдете го најдобриот начин кој ќе ви помогне да се опуштите. Ако вашиот партнер ви постави прашања, потрудете се да одговорите искрени. Ако сте сами и запознаете интересна личност, дајте си шанса добро да ја запознаете пред да почнете нешто сериозно.

Јуни – немојте да бидете премногу попустливи кон другите, овој месец, бидејќи лесно би можеле да ги преминат вашите граници. Ако сте сами, веројатно ќе запознаете шармантна личност која ќе ви се допадне. 

Јули – успевате да ги надминете предизвиците и да воспоставите контрола врз вашиот живот. Работата оди полесно, а  и стресот е помал. Не ве очекуваат проблеми, но ако се соочите со некаков предизвик, најдобро е да ги оставите работите да се средат по природен пат, барем она на што не можете воопшто да влијаете. Ако сте сами, започнувате идилична комуникација, која лесно ќе премине во врска која би можела да трае долго. Овој месец носи среќа и за Шкорпиите кои се во врска.

Август – Енергиите ви носат можност да започнете нова ера во вашиот живот, според вашите желби. Ако некои луѓе ви носат штета или не знаете на што се, оддалечете се од нив, додека не ја утврдите вистината. Ако сте сами, ова е месец во кој ќе бидете многу пребирливи. Го сакате само најдоброто за себе.

Септември – Ова е месец во кој ќе успеете да се поврзете со пријатни ситуации и луѓе. Ги обновувате и контактите со луѓе од вашето минато. Охрабрени сте и паметно да ја користите својата моќ на заведување. Се буди некоја нова енергија во вас и тоа ви носи радост. 

Октомври -Ова е убав месец исполнет со позитивна енергија. Лесно ќе ги реализирате своите чувства, планови и идеи. Ефектите ќе бидат одлични. Оние кои ве познаваат сакаат да поминуваат повеќе време со вас и тоа ве прави барани и ценети. Во љубовта владее нежност.

Ноември – успевате да ја вратите својата моќ која ја изгубивте во изминатиот период. Не се фокусирајте на она што не е во ред, туку на она што функционира и подобрете го тоа. Пред да донесете некаква одлука, консултирајте се со своите најблиски. Тие ќе ви дадат нова перспектива. 

Декември – имате чувство дека сте заглавени во некоја ситуација, но треба добро да проверите дали е тоа ваша перцепција или фактичка ситуација. Големи се шансите вашата реакција да е претерана поради стресот и заморот. Најдете време за одмор и оставете ги работите сами да дојдат на свое место на крајот на годината.