Рак

Рак (21. VI – 22. VII)

Планетите во голема мера ќе ја зголемат вашата чувствителност. Тоа може да придонесе за намалување на вашата мотивација и среќа, но не се откажувајте. Пробајте начин да се опуштите и да заборавите на недовербата во себе. Оставете некои неважни работи за подоцна.

Работа

Оваа недела зафатете се со оние обврски кои мораат да се завршат, а не мислете на работите кои можат да почекаат. Ако планирате патување, добро би било да го откажете за следната недела бидејќи вашето расположение и волја не се на највисоко ниво. Останете прибрани и свесни, бидете во согласност со својата енергија и не дозволувајте лошото расположение да влијае на тоа како комуницирате со другите и како ја извршувате работата. 

Љубов

За слободните Ракови тешко е да бидат трпеливи во однос на работите кои ги мачат. Ослободете се од желбата да се истакнувате пред луѓето на кои не им значите, туку посветете се на себеси, а вистинските луѓе лесно ќе дојдат. 

За Раковите кои се во врска, чувствата кон саканата личност се интензивни, па затоа искористете ги за позитивни цели. Анализирајте ги своите постапки и бидете критични кон себе, како што сте некогаш кон саканата личност. Оваа недела можат да се случат некои ситуации кои ќе имаат длабоко влијание на вашиот живот. 

Здравје 

Можни се главоболки.

Хороскопот за август бара од вас да ја заштитите својата енергија и да се ставите себеси на прво место. 

Работа

На 1 август, Сонцето прави тригон со Јупитер кој минува низ вашата куќа на работа и кариера. Ова е период во кој ќе направите многу вешти и мудри потези кои ќе ја подобрат вашата финансиска состојба. Ќе успеете да надокнадите некои од пропуштените можности и да остварите напредок во развојот на еден важен проект. Конјункцијата на Марс со Уран ви носи неочекуван почеток на соработката со фирма или личност која работи во сферата на дигитализацијата. Но, можни се одредени недоразбирања со некои соработници од странство што би довело и до прекин на соработката.

На 3 август, Меркур влегува во Девица каде ви помага да направите чекор напред во однос на еден проект кој ви значи. Вашата имагинација ќе биде на високо ниво, па тоа ќе ви донесе поттик да се посветите на креативноста во проектите и ќе успеете во тоа. 

На 7 август, Марс прави квадрат со Сатурн и ви носи мали проблеми и застој на полето на платниот промет. Избегнувајте задолжувања и не влегувајте во ризични инвестиции и трансакции во овој период. 

На 11 август со полната Месечина во Водолија, важно е да најдете време да се одморите и да подзаборавите на работата. Ако можете да поминете време во природа или на кратко патување, тоа ќе ви помогне да ги наполните батериите. 

Почетокот на сезоната на Девиците на 22 август ви носи можност да рефлектирате во однос на вашата работа  и успеси и да се подготвите за нови контакти и договори кои ве очекуваат во сезоната на Девиците. Ќе забележите промена и во тимската динамика на работа, особено кога ексцентричниот Уран почнува да се движи ретроградно од 24 август па се во следните пет месеци. 

Љубов

Овој месец ве очекуваат многу различни ситуации на ова поле. Вашиот хороскоп почнува со страствениот Марс кој ги здружува силите со непредвидливиот Уран во вашта единаесетта куќа на заедница на 1 август кога ќе добиете потреба да бидете меѓу луѓе и можеби така да ја запознаете својата сродна душа. Ако се соочите со некакви тензии, пробајте да ги смирите и да сфатите дека тоа е само моментално.

До 9 август, ќе се посветите на љубовната динамика и ќе посакате да имате план, без оглед на вашиот статус. Ова е период кога Венера влегува во вашиот знак и во опозиција со Плутон во вашата седма куќа на партнерства. Тоа ќе ве инспирира да се посветите на вашите љубовни односи и да ја добиете љубовта која ја давате, но и да им покажете на своите сакани колку ви значат. Слободните Ракови ќе добијат храброст да и пријдат на личноста која им се допаѓа и тоа ќе донесе одличен исход. 

На 11 август ќе дојдете до сознание дека не ви е потребна друга личност за да бидете среќни.  На тој ден, полната Месечина во Водолија ја осветлува вашата осма куќа и ве навраќа назад кон минатото. 

На 14 август, Марс формира тригон со Плутон па ова е уште еден момент да се зближите со другите. 

Ако сте во врска, почетокот на месецот ви носи мали несогласувања со саканата личност, а можно е тоа да придонесе кон заладување на односите и оддалечување. Причините за тоа би можеле да се различни, но најверојатно саканата личност се чувствува занемарено. Можни се несогласувања и околу заедничките финансии, кога и двете страни ќе бидат непопустливи.

Средината на август може во мала мера да го закомплицира вашиот однос и да придонесе кон засилување на проблемите кои можеби ги имате, а за кои претходно не сте разговарале. 

Слободните Ракови ги очекува познанство на почетокот на месецот кое ќе внесе интересна динамика во вашиот живот. Меѓу вас и вашата симпатија брзо ќе се развијат чувства, но тешко ќе ви биде да функционирате и тоа може да биде само обична авантура.

Здравје

Здравјето е стабилно овој месец. Само чувајте се од болки во грбот и главоболки.

Ова е година во која нема да бидете задоволни со малите нешта.

Ќе имате волја, ентузијазам и сила да ги смените работите во ваша корист и тоа ќе ви оди одлично. Самодовербата ќе биде на високо ниво, а тоа ќе се зголемува и базирано на вашите успеси и резултати. 

Оваа година би требало да биде за нијанса помирна од претходната во која ќе откриете нови работи од животот и во која ќе добиете помош кога тоа ви е најпотребно. Ова е сознание кое ќе ви донесе извесна доза на смирување.

Во одредени периоди ќе се трудите да се оддалечите од другите и да поминете време пред интернет и телевизија и тоа е добро, но внимавајте како ќе биде сфатено од другите. Ќе најдете одлична рамнотежа меѓу дружењето со другите и осаменоста бидејќи ќе сакате некогаш да бидете сами за да размислувате и да соберете енергија. Кога ќе бидете расположени за дружење, целосно ќе бидете посветени на своите блиски, а кога ќе сакате да сте сами, ќе бидете јасни во тоа бидејќи ќе бидете свесни за придобивките кои ви ги носи. Доаѓаат и многу можности за дружба со колегите, 

Ќе имате и многу можности време за внатрешен раст, но и за авантури во реалниост свет. Ова би можело да биде клучно време во вашиот романтичен живот, бидејќи универзумот сака да ви покаже дека сте подготвени својата врска да ја подигнете на едно повисоко ниво. Рибите, Биковите, Шкорпиите и Девиците се знаци со кои најдобро ќе се сложувате. 

Ако сакате да инвестирате во нешто, тогаш потрудете се тоа да биде на подолг рок, а не нешто од што ќе добиете само краткотрајна корист. Оваа година е помалку поволна за вашиот сеемен живот, бидејќи поради некои ситуации би можеле да бидете одвоени од семејството, а можно е и некои блиски членови од фамилијата да не се согласуваат со некои ваши одлуки, па тоа да доведе до оддалечување или конфликти. Ако сте во брак, бидете внимателни како им пристапувате на кавгите, останете посветени на љубовта и знајте дека можете да ги поминете сите предизвици ако верувате во себе. Посебно внимание треба да обрнете на децата, ова е период кој ви носи зацврстување на односите и можност повеќе да бидете вклучени во нивниот живот, без оглед на нивните години. 

Можно е во одредени периоди да бидете ставени на голем тест, па да бидете во искушение да влезете во паралелна врска која многу брзо би можела да излезе во јавноста, што може да ви донесе доста проблеми. 

Сатурн ви носи благослов и помош да постигнете напредок и успеси во кариерата, но и да бидете посреќни во финансиска смисла. Меѓутоа, бидете внимателни да не претерате во желбата за богатство бидејќи тоа би можело да го наруши вашето здравје. Затоа е потребно добро да планирате и да сфатите дека вашето здравје е најголемо богатство. 

Оние кои се занимаваат со учење или пак на некој начин се поврзани со образование ќе имаат одлична година ако вложат труд во она што го прават. Особено добар период за тоа се месеците меѓу февруари и април кога ве очекува успех, особено ако имате испити. 

Кога станува збор за љубовта, добар период за тоа е почетокот на годината и тоа највеќе февруари, средината на март и април, мај и август. Ова е време кога ќе научите да бидете полојални кон другите, а ако сте сами ќе бидете вистински магнет за другите, па големи се шансите да запознаете личност која ќе ве прави среќни. 

Кога сте расположени за дружење, ќе уживате во друштвото, а кога ќе ви биде потребна самотија, ќе уживате во мирот во својот дом. Ќе имате и многу можности за социјални настани со пријателите, но и колегите на работа, а во март можно е да започнете цврста врска.Ова е одлична година за патување и проширување на вашите погледи, особено на почетокот на годината, бидејќи подоцна повеќе ќе бидете фокусирани на работата.

Забавата, пријателите и дружењето се ваш голем фокус до средината на јуни. Некои Ракови можеби ќе се најдат на раководна позиција или пак ќе имаат важна позиција во еден тимски проект на работа.  Оваа година потрудете се да се посветите на себеси, да нурнете во себе и да го откриете она што ве прави среќни.  Очекувајте дека луѓето ќе ви се доверуваат и ќе ви ги откриваат своите тајни, а некоја важна личност ќе ви пмогне во вашата кариера. Можно е да се појави изненадна прилика во вашата кариера, најверојатно во текот на мај или јули, но пред да ја прифатите земете предвид колку ви е потребна вака промена. Уран го продолжува својот транзит низ Овен, а тоа е планета која носи неочкувани работи во животот, а тоа сега би можело да се случи во вашата кариера. Ќе бидете охрабрени да одите напред и да правите важни планови за својата иднина. Нептун во Риби може да ви помогне да го завршите своето образование или некаков вид на усовршување, а некои Ракови ќе се насочат кон учење нов јазик.

Плутон продолжува да се движи низ знакот Јарец и ви носи големи промени. Овој транзит носи храброст и ви носи активности кои вие ги сакате. Тој исто така ќе извади некои луѓе од вашиот живот, но ќе влезат позитивни, нови личности од кои ќе можете да научите нешто. 

Работа

Веќе почетокот на годината ќе биде интензивен за вас и ќе ви донесе многу активности и состаноци. Бидете тактични, внимателни и одмерени и следете ги добро постапките на другите околу вас. Контактите со другите луѓе ќе ви помогнат да стекнете повеќе самодоверба и да започнувате нови активности од кои претходно можеби сте се плашеле.

Ова е година во која ќе имате повеќе слобода во работата, но и повеќе доверба од вашите шефови. Тоа ќе го забрза вашето унапредување, но ќе ви донесе и можност да ги зголемите своите приходи. Секако, вашата самодоверба ќе биде клучна во овој период.

Вашата работа ќе ви донесе позитивни резултати во текот на март и крајот на април, како и мај кога можно е поради зголемените приходи да започнете да размислувате и за купување имот. Ова е период кој ви носи силен напредок и поддршка од луѓето околу вас. 

Јуни и јули се најповолни за почеток на нов бизнис и тогаш ќе бидете најсамоуверени, но и најмотивирани да внесете новини во својот професионален живот. Август ви носи важни награди, но внимавајте од љубоморни колеги на работното место. Септември носи големи трошоци, а уште поголема желба за трошење, па бидете внимателни, а до крајот на ноември завршете ги сите започнати, а незавршени обврски. Искористете го овој период и да научите важни нешта во работата, но и да стекнете увид во своите слабости, за да знаете на што треба да поработите.

Генерално гледано, ова е година која ви носи голем успех, но и голем труд од ваша страна.

Љубов

Во 2022 година за вас љубовта ќе биде скриена од светот. Ако сте сами, нема да се заљубувате лесно, но советот на ѕвездите е да им давате шанси на луѓето и да си дозволувате да се заљубите некогаш и на прв поглед. Емоционално, ова ќе биде добра година за родените во овој знак. Ако сте веќе во врска, за многу Ракови тоа ќе премине во брак. Ценете го времето што го минувате со саканата личност и не дозволувајте никакви тајни да застанат меѓу вас. Особено работете на трпението и трудете се да не користите нагли потези и зборови кои би можеле да ја навредат другата страна. Ова е нешто на што ќе треба да обрнете особено внимание во вториот дел од годината. 

За Раковите кои не се во врска, оваа година носи работи кои претходно ги посакувале, па така можно е да сретнат личност која е интересна и е по нивна мера, но не сонувајте за невозможното. 

Некои Ракови ќе се соочат со враќање на бивша љубов во нивниот живот. Бидете внимателни само работите да не ги гледате низ розови очила и да и дадете шанса на таа личност, ако навистина го сакате тоа и сметате дека заслужува. 

На пролет, можно е да се чувствувате како срцето да ви е натежнато со многу емоции, па се препорачува да се оддалечите малку од другите ако ви е потребен простор и да се исчистите од лошите емоции. Ова е добар период да бидете сами. Веќе во јуни, работите ве подобруваат и ќе добиете чувство како да сте на седмо небо. Ќе бидете сакани и ценети и овој аспект од вашиот живот ќе ви носи неверојатна радост. На есен можни се љубоморни сцени, но за среќа во ноември работите ќе се стабилизираат целосно. 

Некои Ракови во ноември може да очекуваат љубовна авантура која ќе ги зашемети. Ве очекува доток на нова енергија и убав период во животот. 

Знаците со кои особено ќе се сложувате на ова поле се Биковите, Јарците и Раковите. 

Здравје

Кога станува збор за здравјето, можни се измешани резултати,  а особено внимание треба да обрнете на крајот на годината кога можни се неповолни ситуации за вашето здравје. Ќе треба да внимавате на себе, на превентивни средства, но и да внимавате на крвниот притисок, вирози и слично. Ако почнете да чувствувате замор и слабост, одморете.

Обрнете особено внимание во сообраќајот и не возете брзо и кога сте под стрес. Ова е година која ќе ви донесе големо ниво на ментална истоштеност и стрес па затоа треба да го чувате своето здравје. Спортовите ќе ви дојдат одлично, но и редовните прошетки по долгиот напорен ден. Занимавајте се со работи кои ве прават среќни и кои ќе ви помогнат да направите баланс меѓу умот, духот и телото. 

Хороскоп по месеци

Јануари – во барањето на некои решенија, ќе побарате мислење од својот партнер и тоа може да има пресудно влијание во вашата врска. Ова е време кога ќе ве преплават силни емоции, а некои од нив ќе бидат поврзани со минатото, домот, детството и семејството.

Февруари – Раковите кои се сами во овој период би можеле да најдат некој кој ќе ги заинтересира и со кој би можеле да стапат во романтична врска. Оние кои се во врска, љубовта ќе ја стават над другите обврски.

Март – овој месец ви носи зголемено ниво на енергија и голема желба за забава. Вашиот потенцијал и идеи можат да ви донесат финансиска корист. Исто така, ставајте фокус на вашето здравје, на нови навики и отфрлање на лошите.

Април – Секојдневните активности ќе ви донесат можност да ја изразите креативноста и да постигнете задоволство. Ќе бидете посветени на некои ваши цели. 

Мај – овој месец би требало да ги отфрлите емоциите кои ве притискаат и да тргнете напред. Сега е време да се фокусирате на отфрлање на евентуалните проблеми и наоѓање нови решенија. Ќе направите и тоа што е потребно за да ги зголемите своите приходи.

Јуни – вашата енергија насочете ја на стекнување положба и заработувачка. Вашите колеги и соработници ќе ви дадат целосна поддршка за работата, а вие трудете се да не ја изневерите нивната доверба. Можно е со некого да влезете во партнерски однос на професионално ниво.

Јули -  ако нешто правите во овој период, ќе ви биде потребна концентрација бидејќи во овој период ќе ви биде на ниско ниво. Љубовта ќе добие ново значење, но важно е да не прекинувате некои односи поради тривијални или минливи проблеми.

Август – поради некои ситуации можно е да се преиспитате себеси во однос на вашиот однос со парите, а можеби ќе откриете и нови начини за подобрување на приходите. 

Септември – Интимните врски ќе бидат на одлично ниво, а вашата страст добива енергетски максимум.Ќе имате одлична комуникација и разбирање со саканата личност, а овој месец се подобрува и финансиската ситуација.

Октомври – Ако имате потреба од промени, ќе бидете храбри да преземете нешто драстично. Посветете се на подобрување на своите навики ако се чувствувате дека здравјето не ви е на најдобро ниво. 

Ноември – Ќе имате енергија да ги завршите сите важни активности, а тоа ќе биде забележано и од вашите надредени. Комуницирајте одмерено и тактично и така ќе постигнете што и да посакате.

Декември – Ве очекува помош од колегите, но и од саканата личност и вашите пријатели. Овој месец ви носи одлични моменти. Ќе бидете поотворени кон саканата личност.