Овен

Овен (21. III – 19. IV)

Што значи домот за вас? Меркур влегува во Рак во понеделник, што ве поттикнува да го поставите ова прашање за подлабоки одговори. Потоа,  сезоната на Рак започнува во среда, инспирирајќи ве да дадете приоритет на вашата емоционална безбедност. Петочната полна месечина во зоната на вашата кариера во Јарец,  сака да ги донесе професионалните промени што ги баравте, особено ако зачекорите во лидерство, дисциплина и интегритет!

ЉУБОВ: Слободни Овни, промените сега работат во ваша корист. Темпото на вашиот живот станува побрзо со доаѓањето на поубавото време, па со нетрпение очекувате да излезете и да остварите нови познанства, што ви носи повеќе можности за романтични авантури. Овните стануваат позаводливи во врската, го користат својот шарм за да го заведат партнерот и напорно работат на врската. Со партнерот создавајте планови, во кои ќе ги усогласите интересите и ќе си поставите заеднички цели.

РАБОТА: Успешно ќе ги завршите задачите доколку се концентрирате исклучиво на вашиот дел од работата. Не можете да претпоставите што некој мисли, па затоа е подобро да му пријдете и да разговарате добродушно - решете го проблемот за да не трпи бизнисот. Ѕвездите ви даваат самодоверба да направите поголеми планови за иднината.

ЗДРАВЈЕ: Напнатоста што ја чувствувате можете да ја канализирате преку физичката активност – пред се преку онаа која во голема мера ќе ве измори.

Овој месец ви носи промени во начинот на комуникација со другите.

Љубов

Овој месец ќе бидете подготвени да поставите приоритети и да го намалите обемот на работа, а може да се чувствувате многу бунтовни кога станува збор за вашите лични граници. Заслужувате да се одморите и да го ставите уживањето на прво место во секој распоред. Вие најдобро знаете што ви треба за емоционална рамнотежа - и овој месец веројатно не е создавање нови врски и авантури. Искористете ја енергијата од овој период за да расчистите сè што сè уште ве мачи, долготрајни лични конфликти или недоразбирања, за да затворите некои кругови и да почувствувате леснотија и радост едноставно да се биде во сегашноста.

На 3 јуни, Меркур влегува во Близнаци што ви помага лесно да се изразите и да ги покажете своите чувства. Вашата самодоверба ќе биде интензивирана, што е одличен момент за слободните Овни да ги покажат своите емоции кон личноста која им се допаѓа. Младата Месечина на 6 јуни вообичаено носи можност за нови почетоци, па затоа бидете храбри!

Со поврзаноста на комуникативниот Меркур и љубовната Венера, вашиот фокус целосно се насочува кон љубовта околу 17 јуни. Неколку дена подоцна, со почетокот на летото и сезоната на владеење на Раковите, ќе бидете уште повеќе ангажирани да поминете време со вашите сакани и да се препуштите на чувствата. Ако треба да имате некои важни разговори, периодот по полната Месечина на 21 јуни е најдобар за тоа. 

Во партнерските односи, среќата ќе ја наоѓате во едноставни работи, преку кои се потврдуваат и негуваат заедничките вредности. Можеби сте повеќе склони да излезете на прошетка или да останете дома отколку да се занимавате со социјален живот и да им се придружите на пријателите. Сепак, ова е и добар период за обновување и зајакнување на семејните и пријателските врски, затоа повремено правете мали собири во вашата домашна средина. Вршењето заеднички хоби ја зајакнува врската и ги продлабочува чувствата.

Работа

Сезоната на Близнаците ќе направи да се чувствувате како социјална пеперутка. Ќе бидете активни во дружењето со колегите, но ќе направите и одличен баланс меѓу приватниот и професионалниот живот. Ова ви го овозможува и младата месечина на 6 јуни. 

Првата недела од јуни го исполнува вашиот професионален живот со настани и нови контакти, а кога вашиот владетел Марс ќе го напушти вашиот знак околу 10 јуни, ќе се посветите на финансиите и ќе имате добра можност за заработка. Но, со оглед на влијанието на Плутон, важно е да не трошите премногу и да не бидете премногу компетитивни во однос на другите. 

Напредокот во кариерата бара креативност и иновативност - прифатете ја секоја можност да ги изразите своите идеи. Сепак, надворешните влијанија можат да ве попречат и да ви создадат пречки кои ќе ве забават. Тимската работа и соработката ви помагаат да поминете низ предизвикувачките времиња и да ја поддржите вашата единствена перспектива. Конструктивното решавање на проблеми го привлекува вниманието на претпоставените, а може да предизвика и негативно внимание кај некои луѓе. Упорни во вашите задачи, бидете одговорни, умерени, тактични и пред да преземете каква било акција, направете детална анализа.

Здравје

Можеби ви треба повеќе сон, поинаква исхрана или повеќе слободно време без структура или план, само за да се опуштите и да почувствувате олеснување. Правете физички активности во кои уживате - пешачењето и пливањето особено ќе ја поддржат вашата физичка и ментална благосостојба.

 

Одлична година за родените во овој знак!

Големи се шансите оваа година да ги подобри вашите финансиски резултати кои ќе бидат над вашите очекувања. Освен тоа, ќе успеете да ги надградите своите вештини, а како резултат на тоа ќе бидете наградени со зголемување на платата. Вашиот живот ќе биде исполнет  и со забава, романса и возбудливи моменти. 

Работа

Оваа година носи променливи околности во вашата финансиска состојба. Почетокот на годината носи одлична материјална состојба, но истовремено ќе пораснат и вашите трошоци. Ако не ги контролирате ваквите трошоци, тоа би можело да ви донесе финансиска криза. 

Не им верувајте премногу на другите кога станува збор за парите, туку водете се од сопствената интуиција и знаење. Ако работите со странство, тоа ќе ви донесе добар приходи. Средината на годината ви носи подобрена финансиска состојба, а за оние кои се заинтересирани за вложување, ова е одличен период за тоа. Ако работите во приватниот сектор, оваа година ви носи напорна работа, но и одлични резултати. Вашите надредени ќе бидат импресионирани од вашата работа. Но, поради работата, може да се случи да сте често отсутни од домот. Држете се подалеку од озборувања и политика на работното место. Не се вложувајте во полемики бидејќи тоа може само да создаде негативна слика за вас. 

Ако започнете нов бизнис, вашиот владетел ви носи голема храброст, а Јупитер ви помага да ги подобрите односите со странство. По мај, можно е да  бидете унапредени и преместени на друго работно место. Во овој период ќе бидете на врвот во својата професија. 

Оваа година ќе имате и повеќе можности да патувате во странство. 

Љубов

Вашиот љубовен живот ќе биде стабилен во текот на 2024 година. Нема да дојде до поголеми промени во вашиот живот. Само важно е да бидете јасни во комуникацијата, без оглед на вашиот љубовен статус. 

Понекогаш сте водени од егото, а тоа влијае на вашиот однос со другите. Тоа не само што носи проблеми во врската, туку може и да ве оддалечи од саканата личност или личноста која ви се допаѓа. 

Ако сте во врска, можни се мали конфликти, но генерално, вашата врска ќе биде стабилна во текот на целата година. Ако сте во брак, потрудете се да внесете романса во вашиот живот. Можни се вести за проширување на семејството.

Слободните Овни ќе имаат многу можности да запознаат нови луѓе. Најдобро време за тоа е февруари. Оние кои ја бараат совршената личност, ќе успеат во тоа. 

Здравје  

Новата година носи добро здравје, но ќе треба да вложувате сеиозен напор да се изборите со стресот. Ќе бидете енергични и добро расположени, а во јануари и февруари можни се промени во вашите навики поврзани со здравјето. 

Пробајте да се храните поздраво, за да избегнете здравствени состојби кои би можеле да ве чинат многу. Можни се и проблеми со дебелина, па затоа обрнете внимание на физичката активност. 

Хороскоп по месеци

Јануари – Овој месец е бавен, па така веројатно ќе оставите некои работи за подоцна во годината. Вашиот успех би можел да биде одложен од нејасни причини. Она што ќе го кажете може да предизвика контрирање од страна на другите, но потрудете се да останете смирени. Во текот на јануари, вашето трпение би можело да биде ставено на тест. Преземајте иницијатива на работното место, но бидете внимателни. На лично поле, вашите желби се исполнуваат и ќе бидете среќни. 

Февруари – Се проширува вашето поле на делување на работното место, но поттикнати сте и да се ослободите од некои ситуации кои не ви одговараат. Посакувате работите да се променат и тоа ќе се случи, но со вашиот напор и залагање. Ова е месец во кој страста ќе ви биде на прво место и ќе бидете посветени на уживањето. Сега е време за добро размислување и планирање.

Март – Нешто ве турка кон тоа да го трансформирате својот живот. Охрабрени сте да преземете иницијатива за да дојдете до промени. Фокусирајте се на своите цели и потврдете ги своите намери за да знаете што точно ви е потребно во вашиот живот. Дајте им време и покажете разбирање за оние околу вас кои ја немаат истата енергија. Ако сте слободни, би можеле да запознаете прекрасна личност, која ќе ви се допадне, но не доволно за да започнете врска. Затоа, најдобро е да бидете искрени. Можни се пријатни изненадувања во текот на овој месец.

Април – Се наоѓате во фаза на целосна обнова. Се борите против своето минато и сакате да живеете сосема поинаку од претходно. Тргнете чекор по чекор. Ако некој се однесува како да не ве разбира, би можеле да бидете импулсивни и да се расправате, но добро е да сфатите дека нема потреба за тоа. Не сакате конвенционална врска, туку потребни ви се промени. 

Мај – Нешто ве поттикнува да се изборите против она што ви ја краде слободата. Вашите реакции ќе бидат поинтензивни и поимпулсивни од вообичаено. Овој месец ви носи важни можности, но ќе треба да ги пренесете во пракса. Мај е и месец на преиспитување, носење одлуки и заземање ставови. Вашата оригиналност ќе ги привлекува другите.

Јуни – Среќата ви се насмевнува овој месец. Тоа ви носи и важни можности кои треба да ги искористите. Донесувајте одлуки, но немојте да ја одложувате имплементацијата. Потрудете се да ги слушнете другите и да не делувате сами. Ова се однесува на секој аспект од вашиот живот. 

Јули -  се зголемуваат вашите можности. Ве очекуваат убави средби и познанства. Ќе бидете мотивирани да успеете и да им докажете на другите колку вредите. Но, ако сте во врска, ќе морате да го задржите балансот и да не заборавите на саканата личност. Најдете време за одмор во текот на овој месец.

Август -  имате многу енергија и инспирирани сте да внесете промени во вашиот живот. Но, посакувате и да не се занимавате со минатото и иднината и да живеете во сегашниот момент. Тоа од вас зависи. Некои луѓе не ви се јасни и тоа ве фрустрира, но можеби е најдобро да се држите на дистанца од нив. Не користете сила и не се докажувајте со никого. Во љубовта, ви годи шармот на саканата личност или пак на некоја посебна личност која се трудите да ја освоите. Ова е месец во кој не треба да ги слушате советите од другите.

Септември – имате за цел да остварите пријателски односи со своите професионални партнери. Ќе бидете насочени кон оние активности кои ви носат успех. Ако се случат некои неочекувани ситуации, останете рационални и сфатете дека ова е само фаза. Ако сте сами, имате големи шанси да запознаете врска со една нежна личност.

Октомври – имате поддршка од планетите за да дојдете до успехот кој го посакувате. Некои Девици ќе најдат радост во активностите кои се надвор од нивното работно место. Обрнете повеќе внимание на саканата личност и бидете тука за нив. Слушнете ги нивните потреби и чувства. 

Ноември – потребно е да извршите некои неопходни трансформации кои се суштински важни за вас. Имате позитивно влијание на другите околу вас. Отворете се за нови активности кои ќе ви донесат среќа. Вашиот заразен ентузијазам ќе ги поттикне другите да ви веруваат. Наместо да ги игнорирате желбите на саканата личност, сослушајте ја добро.

Декември – ги земате работите во свои раце. Имате доста можности за успех, но треба да го изберете најдоброто за себе. За да ги надминете препреките, ќе треба да се впуштите во нови активности кои ќе ви донесат и големи победи. Во љубовта, можни се средби со луѓе кои ви одговараат.