Бик

Бик (20. IV – 20. V)

Ова е недела која ќе биде особено динамична за вас. Астролозите веруваат дека во овој период можете да завршите некои стари проекти кои чекаат на вас. Добро би било и да се потрудите и да внесете хармонија во вашите семејни односи и да бидете подобри кон вашите пријатели. Многу работи зависат од вас и на полето на љубовта.

Работа

Ова е недела која ви носи поврзување со луѓе кои би можеле да ви помогнат во работата, особено доколку сакате да ги проширите своите активности. Планетите ќе ви помогнат да ги осмислите добро своите цели и планови, а вашата упорност и трпение ќе бидат одлично наградени. 

Љубов

Подгответе се за недоразбирања со саканата личност. Во последно време не бевте најискрени еден кон друг, па сега е моментот кога треба да седнете и да поразговарате отворено. Тоа ќе ви помогне да ја вратите хармонијата во вашата врска. Оддалечете се од непредвидени и ризични ситуации.

Слободните Бикови ги очекуваат мали проблеми со неисполнети обврски и ветувања. Ова е период кога ќе го анализирате секој збор на личноста или личностите со кои комуницирате, но тоа само ќе ве истошти. Посветете се на саморазвој, но не се обидувајте да ги читате туѓите мисли, бидејќи никогаш нема точно да ја знаете вистината. 

Здравје

Посветете се на подобрување на имунитетот.

Август ви носи големи промени, па затоа е важно да бидете трпеливи.

На крајот на минатиот месец бевте посветени на домот и семејството. Но, овој месец ви носи многу чувства, особено на почетокот, па затоа треба да се подготвите тоа. Пробајте да се адаптирате на ситуацијата и да го извлечете најдоброто од неа, бидејќи голем дел од промените се одлични за вас. 

Работа

На 1 август, Марс во вашиот живот ги здружува силите со Уран што носи одредено ниво на интензитет и независност во вашиот живот. затоа, верувајте по процесот и препуштете се на ова патување кое е несвојствено за вас, луѓето кои ги сакаат мирот и хармонијата. Големи работи се пред вас. Венера тогаш влегува и во вашата четврта куќа на домот и семејството и ве потсетува на она што е важно, па така ова е период кога ќе доживеете големи професионални промени, но и ќе дојдете до балансот меѓу личниот и професионалниот живот. 

На 2 август, Марс прави конјункција со Уран во вашиот знак и ви помага да дојдете до нови идеи и методи со што ќе го зголемите својот авторитет и ќе се истакнете во работата. Бидете внимателни бидејќи ова не е време на брзи потези кои би можеле да ви донесат грешки.

На 4 август, Меркур влегува во Девица и ви носи инспирација за креативни идеи во вашата работа, без оглед на секторот во кој работите. Ќе имате особен успех ако се занимавате со забава, дизајн, образование и младинска работа. Три дена подоцна, на 7 август, Марс прави квадрат со Сатурн што може да донесе застој во развојот на големи и долгорочни проекти поради некои ваши погрешни чекори од минатото. Ќе наидувате на тешкотии ако работите на полето на менаџментот, ИТ индустријата и градинарството. 

Полната Месечина на 11 август е во вашата десетта куќа во кариерата, па можно е да бидете поттикнати да споделите нешто големо со другите. Вашата кариера ќе биде извор на голема мотивација за вас и ќе ве подготви за една нова фаза во вашиот живот. Време е да препознаете колку сте успешни и колку далеку ве води страста кога верувате во нешто. Во текот на истиот ден, Венера влегува во Лав и ви носи нови понуди особено ако се занимавате со приватен бизнис поврзан со козметика или фризерски услуги.

На 14 август Сонцето прави опозиција со Сатурн и може да ви донесе конфликти со надредените особено ако доцните со некои рокови, а тоа би можело неповолно да се одрази на вашата кариера. Некои Бикови ќе бидат приморани да дадат отказ и да побараат нова работа. 

Овој месец ќе научите и дека не можете да ги контролирате сите нешта во вашиот живот, а тоа особено ќе го сфатите на 16 август кога Уран ќе влезе во вашиот знак. 

Со влегувањето на Марс во Близнаци на 20 август, ќе бидете благословени со оптимизам на ова поле. Можеби конечно ќе го добиете унапредувањето кое го посакувате, ќе дојдете до финансиски прилив или пак ќе добиете неодолива понуда која нема да можете да ја одбиете. 

Кога Сонцето ќе влезе во Девица на 22 август ќе бидете свесни дека сите предизвици низ кои поминавте, конечно се покажуваат дека вредат во вашиот професионален живот. Сонцето тогаш ќе биде во вашата петта куќа на креативност и забава поттикнувајќи ве да се ослободите од грижите и малку повеќе да се опуштите. 

Младата Месечина во Девица ќе го осветли небото на 28 август и ќе ви донесе шанса да се препуштите на нешто што одамна сте сонувале да го направите. Ова е одличен период за Биковите уметници. На 26 август со влегувањето на Меркур во Вага ве очекуваат поволни можности за нови активности на полето на услугите. 

Љубов

На 3 август, Меркур е среќен во својот дом во Близнаци и ви помага лесно да комуницирате, да бидете романтични и да ја покажувате својата наклонетост кон другите, без оглед на вашиот љубовен статус.

На 11 август ни пристигнува полната Месечина во револуционерната Водолија. Таа секогаш е период на транзиција, но овој транзит може да ви донесе стрес, па потрудете се да не кажувате или направите нешто за што ќе зажалите подоцна. На истата дата, вашата владејачка планета Венера влегува во самоуверениот Лав. Изминатите месеци ви требаше време да се поврзете со своето јас, но овој транзит ви носи самодоверба и потреба да се поврзете со друга личност. Ѕвездите се на ваша страна, па што и да направите ќе имате среќа на ова поле. 

Младата Месечина на 28 август е одличен ден за љубовен состанок или пак за време кое ќе го посветите само на саканата личност. Испланирајте нешто и препуштете се на магијата на љубовта. 

Ако сте во врска, Венера прави секстил на почетокот на месецот и ве инспирира да искористите еден од викендите за да отидете на патување со саканата личност и да ја зголемите страста во врската. Тоа ќе му годи на вашиот однос. Во втората половина од август, Венера прави тригон со Јупитер што ќе ви донесе време и можност да решите некои важни работи поврзани со вашиот љубовен однос. Ве очекуваат интимни моменти кои ќе им годат на двете страни.

За слободните Бикови, почетокот на август носи познанство со личност со која ќе чувствувате обострана физичка привлечност. Ќе се пробуди страста и иако на почетокот ќе мислите дека тоа е кратка авантура, можно е да започнете врска до средината на месецот во која ќе се разбудат длабоки емоции. 

Здравје

Здравјето е стабилно. Важно е само да се посветите на здрава исхрана и негување здрави животни навики. Не заборавајте и на секојдневната психофизичка релаксација. 

За среќа, оваа година ќе бидете поголеми оптимисти благодарени на Јупитер, што го зголемува вашиот ентузијазам и може да ви донесе многу поволности. Среќата навистина е на ваша страна, искористете го тоа. Но, Јупитер има една негативна страна а тоа може да ви донесе преголема самодоверба со што ќе прифатете повеќе обврски одошто можете. Не правете го тоа. 

Сатурн секако ви носи напорна работа и постојано докажување, но не по цена да се преморите. Ако се чувстувувате дека во одредени периоди изостануваат наградите за вас, бидете само трпеливи. Ова е година која ќе ви донесе длабока поврзаност со некои луѓе и односи кои ќе траат долго. 

Уран ќе ве стимулира да барате одговори во себеси, но бидете внимателни кога ги споделувате своите најдлабоки тајни со луѓе кои не ви се претерано блиски. Ако носите важни одлуки поврзани со други луѓе, размислете подобро пред да се одлучите. 

Во периодот на април, Сатурн носи среќа во вашиот семеен живот. Ако имате некакви здравствени проблеми, ситуацијата ќе се подобри во овој период. Август и септември се исто така поволни за вас за зближување со семејството со што ќе имате време да бидете во домот и да се фокусирате на оние што ги сакате. 

Есента е одлична сезона бидејќи вашиот потенцијал ќе биде најголем тогаш. Искористете го знаењето кое го имате за да ги постигнете своите цели, особено во перидот на ноември. 

Оваа година ви носи ментален стрес, но важно е да минувате време во природа и да најдете начин да се релаксирате. Некои луѓе не ви се вистински пријатели и ќе го покажат своето вистинско лице во 2022 година што многу ќе ве растажи, но гледајте ја оваа година како филтер од она што не ви е потребно. Дополнително, ќе се зближите со некои колеги со кои не сте биле блиски, а ќе посакате да смените и некои работи во својот дом. 

Колку и да сте изморени од работата, треба да знаете дека во поголем дел од годината вашиот напорен труд ќе биде препознаен и ценет од соработниците и надредените.

Генерално гледано, оваа година ви носи слобода да се однесувате во согласност на своите интересите, да ја изберете насоката во која ќе се развивате и да ги прифатите можностите кои ви се нудат без вашиот вообичаен страв од промени. Важни одлуки се пред вас, драги Бикови! 

Работа

Ако сте невработени, почетокот на пролетта и есента ви носат одлични вести на ова поле. Исто така, имате големи шанси кога станува збор за вашите финансии. Од крајот на мај до јули, како и во септември можно е зголемување на вашите приходи. Но, без оглед на тоа, ѕвездите ви препорачуваат да штедите за да имате финансии ако дојде до непредвидени загуби, што е можно да се случи во ноември. 

Сатурн носи награда за оние кои се занимаваат со учење и студии. Најголем успех ве очекува во периодот од април до септември.

Оваа година ви носи и неочекувани извори на заработка, па на вас е да го искористите тоа. Тоа ќе ви помогне да ја зголемите самодовербата, а ќе успеете и да напредувате на повеќе полиња. Планетарните позиции се одлични оваа година, а за некои Бикови доаѓа можност и за купување имот. 

Внимавајте ако некому треба да позајмите пари, бидејќи постои можност тие да не ви бидат вратени. Биковите кои ќе посакаат да го променат работното место треба да го направат тоа во области и на позиции за кои се сигурни дека ќе им донесат напредок, а не по секоја цена. Од јули до ноември, обрнете внимание да не трошите пари на луксузни и непотребни работи. 

Периодот од август до септември е одличен за Биковите вработени во администрација и комуникации. 

Љубов

Ако сте во брак, можни се некои сложени односи во претстојните месеци. Некои разлики ќе излезат на површина и ќе морате да се соочите со нив, но и отворено да разговарате со саканата личност. Ако сте во врска, можно е да побарате повеќе нежност и внимание од саканата личност, но ако другата страна се однесува неодговорно, можно е да ставите крај на врската.

Некои Бикови ќе посакаат да стапат во брак, но можно е некои членови на семејството да не се сложуваат со вашата одлука. Вашите пријатели ќе ви понудат совети и неверојатна поддршка во однос на овие тешкотии. Ако некого многу сакате, ова е година во која ѕвездите ви носат огромна поддршка и можност да се зближите со таа личност. Некои ситуации можеби ќе бидат непријатни, но не се откажувајте. 

Ако сте сами, во првиот дел од годината можно е да започнете нова врска и ќе бидете задоволни со својот избор, тоа ќе ви донесе хармонија. Во најголем дел од годината, Биковите ќе се чувствуваат одлично во љубовта, што ќе се одрази на нивниот цел живот. Особено убави месеци за љубов се мај, јули и септември. Ќе бидете приврзани до саканата личност и ќе уживате во тоа што сте сакани и ценети. Сепак, бидете внимателни околу август и декември бидејќи можни се мали недоразбирања. Избегнувајте сомнежи и бидете искрени. Трудете се да минувате време заедно, а 2022 година ви носи и многу заеднички патувања. 

Знаци со кои одлично ќе се сложувате се Девица, Бик и Риби. 

Здравје

Оваа година треба да обрнете внимание на своето здравје, особено на почетокот на годината. Не го занемарувајте своето здравје и не потпаѓајте на пороците. По март, притисокот на работното место ќе ви носи многу стрес, па ќе треба да приоритизирате, но и да најдете начини кои ќе ве опуштат. Особено чувствителен ќе ви биде стомакот, па затоа внимавајте што јадете. Фоксирајте се на исхрана богата со маслиново и кокосово масло, но и зачини. Избегнувајте брза и масна храна и кога се чувствувате подуено или прејадено, пробајте да пешачите. 

Во последните два месеци од 2022 година можни се проблеми со нервниот и дигестивниот систем. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Овој месец ви носи зголемена свест и поддршка од планетите да почнете нови работи во животот. Многу од вас ќе го смират своето незадоволство, а можни се и патувања.

Февруари: Во вториот месец од годината ќе чувствувате силен напредок на многу полиња. Ќе ги усогласите своите желби со можностите, но ако постојат кавги во вашиот живот, не ги игнорирајте, туку седнете и разговарајте.

Март: Развијте го својот оптимизам и верувајте во себе. Тоа ќе ви помогне да ги надминете сите сомнежи и дилеми. Внимавајте на односите со претпоставените на работното место.

Април: Можни се поволни вести во однос на работата, особено ако сте невработени или во потрага по нова работа. Освен тоа, можен е и почеток на интензивна врска со личност од работното место.

Мај: Реално согледајте ги своите можности и ограничувања. Соочете се со евентуалните проблеми и извлечете поуки од некои неповолни ситуации.  Не ги споделувајте своите планови со секого.

Јуни: Овој месец ви носи полетно расположение, но неопходно е да седнете и разговарате со саканата личност. Можни се и неочекувани финансиски успеси.

Јули: Бидете комуникативни и толерантни. Ако сте во врска, вашиот љубовен живот ќе се подобри овој период.

Август: Ќе морате самите да се изборите со некои важни ситуации во животот. Иако тоа ќе биде случај, не ја одбивајте помошта од  најблиските. Избегнувајте непотребни ситуации.

Септември: Можен е добар прилив на средства, како и нови шанси во љубовта, ако не сте во врска. 

Октомври: Ќе добивате поддршка и наклонетост од блиските, а постојано ќе се чувствувате како да сте центарот на вниманието. Ова е месец кога вашиот оптимизам ќе биде на највисоко ниво.

Ноември: Можни се патувања во текот на ноември, но можни се финансиски загуби, па затоа бидете внимателни.

Декември: Можни се возбудливи, длабоки и интензивни страсти со саканата личност, како и подобар друштвен живот.