Тестото за корнети ќе го направите за миг, а најдобро од сè е што можете да си поиграте со вкусовите кои ги сакате.

СОСТОЈКИ:

2 јајца

65 гр шеќер

30 гр растопен путер

2 лажици млеко

1 лажичка екстракт од ванила

45 гр брашно

прстофат сол

3 лажички сончогледово масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во голем сад измиксајте јајца со шеќер. Додајте путер, млеко и ванила. Постепено измешајте брашно со лажица па додајте сол. Ако ви се чини дека тестото е прегусто, додајте уште малку млеко. Загрејте мала тава на среден оган и лесно премачкајте ја со масло. 

Ставете една кутлача од смесата во тавата и формирајте круг како за палачинки. Печете додека не стане златно од двете страни. Тргнете ја тавата од оган и тестото обликувајте го во корнет додека е жешко. Оставете ги корнетите да се изладат, а потоа полнете ги со сладолед.