Германците најмногу се плашат од македонската фаланга

Крилото на актуелниот европски шампион во ракомет, селекцијата на Германмија Уве Генсхајмер, стравува од атмосферата во загребската арена што ќе ја направат навивачите на балканските земји (Словенија, Македонија и Црна Гора). Тоа ќе им ја направи потешка задачата со максимален број на бодови да се пласираат во наредната фаза на шампионатот.

-Македонија заедно со Словенија и Црна Гора се држави кои не се многу далеку од Хрватска. Тие ќе имаат многу публика во Загреб. Во таква ситуација ќе се чувствуваат како да се на домашен терен, а тоа ќе ни зададе големи проблеми на нас. Секако ќе ни ја направи нашата задача далеку потешка. Имам многу високо мислење за Раул, по работата со Вардар и со македонската репрезентација и јасно е дека тој ќе биде адут на нашиот противник на ова ЕП, но јас очекувам да стигнеме до самата завршница, а зошто и да не одбрана на титулата – изјави Генсхајмер.

Тој пред две години, поради повреда не настапи на шампионатот во Полска, на кој Германците стигнаа до златниот медал.

-Тогаш бев разочаран што не играв, но тоа ми е само мотив повеќе за сега да се прикажам во уште подобро светло. Сите што ме познаваат знаат дека сум оптимист и секогаш атакувам на трофеи, така ќе биде и овојпат. Мислам дека имаме квалитет да стигнеме најмалку до полуфиналето, а таму да се бориме и за медал и за одбрана на тронот, заврши Генсхајмер.

Македонија против Германија игра на 17-ти Јануари во последниот натпревар од првата групна фаза.

 

nike air max 1 sale