Фото: Годишнина од падот на авионот на „Авиоимпекс“

На денешен ден, во 1993 година, во близина на аеродромот во Охрид се случи тешка воздухопловна несреќа, една од најтрагичните во историјата на Република Македонија.

Патнички авион од типот „Јак-42 Д“ на „Авиоимпекс“ се урна на околу 4 километри североисточно од охридскиот аеродром, во момент додека леталото беше во процедура на слетување.

Официјалната верзија беше дека до незгодата дошло поради „грешка на пилотите“, кога во еден момент ја загубиле контролата над леталото и удриле во планината, при што загинаа 116 луѓе.

Порталот фактор.мк објави повеќе детали за последните моменти од летот на авионот:

– „Јак-42“ беше приближно 2.300 стапки и не беше во можност успешно да слета, па затоа беше извршена постапка за пропуштен пристап. Набргу потоа екипажот на летот 110 објави дека не добиваат сигнал VOR. Контролата на летање не беше во можност да го задоволи барањето за слетување, а пилотот на летот 110 советуваше дека не може да ги види светлата на пистата. Набргу потоа, летот 110 се сруши. Четворицата членови на летачкиот екипаж беа Руси, а четворицата членови на екипажот од кабината беа Македонци. Меѓу патниците беше и еден функционер на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Поради летот 110 како трета авионска катастрофа во шеснаесетмесечен период што се случи во Македонија, тогашниот министер за урбанизам, градежништво, комуникации и екологија Антони Пешев си поднесе оставка. Здружението на пилоти се пожали на лоша опрема и лоши безбедносни стандарди и на аеродромот во Скопје и во Охрид. Летот 110 останува најсмртоносната авионска катастрофа што некогаш се случила во Македонија. Фактор што придонесе за катастрофата наводно беа и преносите на контролорите на летање кои зборувале на македонски јазик, но екипажот на авионот комуницирал на руски и англиски јазик, стои во објавата.

Авионот леташе на рута од Женева до Скопје, каде што требаше да слета. Меѓутоа, поради лошите временски услови, беше пренасочен кон охридскиот аеродром на принудно слетување. Се урна во месноста „Тројане“.

Фото: ОхридПрес (архива)