Фото: Детали за вториот земјотрес кој попладнево го погоди Скопје

Попладнево во 15.57 нов земјотрес го потресе Скопје и предизвика помала паника кај жителите на главниот град, откако по десетина дена ова е втор земјотрес кој беше почувствуван во главниот град. Првиот беше почуствуван во 13 часот и 20 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.9. 

Епицентарот на земјотресот повторно е во близина н Гази Баба, односно подрачјето кое беше поплавено на почетокто на Август годинава.

Силината на потресот била 2.4 според Рихтеровата скала, како што информираат од европскиот Медитерански сеизмолошки центар, по податоците добиени од Македонската сеизмолошка опсерваторија. Истиот се случил на длабочина од 1 километар.ж