Кога немате време, нерви и пари за богат ручек, посегнете по овој фантастичен рецепт од пржен зеленчук и јајца!

Состојки:

5-6 пиперки

2 лажици масло

3-4 чешниња лук

3 јајца

сол

колбаси или некое друго месо (по желба)

Начин на подготовка:

Измијте ги пиперките, исчистете ги на парчиња посолете ги и пржете ги (ставете и месо, ако сакате) поклопено на масло, повремено мешајте, така 15-тина минути.

Потоа додајте ситно сечкан лук и јајцата, измешајте и ручекот е готов!