Евровизија утна – Според гласовите Тамара Тодевска е седмопласирана на евровизиското финале

Нашата претставничка на годинашнава „Евровизија“, Тамара Тодевска е сепак на првата позиција според гласовите на жирито и седмопласирана на евровизиското финале. Според обајвениот извештај на веб-страницата на Евровизија, направен е превид во броењето на гласовите на жирито од Белорусија. – ЕБУ може да потврди дека по стандардната контрола на резултатите, утврдивме дека како резултат на човечка грешка направен е превид при собирањето на поените. 

Ова нема никакво влијание на пресметката на поените добиени од „телевоутингот“ на 41 земји-учеснички и на севкупниот победник, како и во редоследот на првите четири песни од натпреварот, стои на веб-страницата на ЕБУ. Веста ја сподели и Тамара Тодевска на нејзиниот фејсбук профил. – Каква прекрасна вест. ЕБУ само што потврди дека поради грешка во белоруското гласање, нашата земја е всушност прва од жири и седма во финалето на Евровизија. Не можам да ви опишам колку сум среќна! Ве сакам сите!, пишува Тамара.

Според резулатите од гласањето на жирито и од „телевоутингот“ на 41 земји-учесничка на изборот за песна за Евровизја за 2019. што се одржа во саботата во Тел Авив, Израел, за севкупен победник беше прогласен претставникот на Холандија, а тогаш нашата претставничка Тамара со песната „Горда“ се пласираше на осмото место.