Евровизија нема да се oдржи во Украина

Изборот за песна на Евровизија 2023 година нема да може да се одржи во Украина поради тековната војна во таа европска земја, соопшти денеска Европската радиодифузна унија (ЕБУ), додавајќи дека е во преговори со Би-Би-Си за тој фестивал да се одржи во Велика Британија.

„Украинскиот јавен радиодифузер не може да ги обезбеди безбедносните и оперативните гаранции потребни за домаќин и организирање и производство на Изборот за песна на Евровизија во согласност со правилата на Изборот за песна на Евровизија “, објави ЕСС денеска на Твитер, пренесува Ројтерс.

ЕБУ му се заблагодари на украинскиот јавен радиодифузер „за соработката и посветеност во обидот да се најде решение по победата на оркестарот Калуш на 14 мај оваа година во Торино“ и додаде дека „ја споделува нивната тага и разочарување што натпреварот следната година не може да се одржи во „Украина“, пренесува Ројтерс.