Есенски колач со лешници и ореви

Во подготовката нема ништо комплицирано - ваше е само да ги измешате состојките во тесто и да испечете.

Состојки:

100 гр ореви
150 гр лешници
40 гр мелен рогач
Три белки
120 гр засладувач (агаве, малтекс или мед)
Путер

Подготовка:

Исецкајте ги оревите, а лешниците измелете ги и измешајте ги со рогачот. Изматете ги белките, па ставете го течниот засладувач. Во смесата ставете ги и оревите и смесата со лешници. 

Тестото префрлете го во калап премачкан со путер и печете 30 минути на 180 степени.