Енергетски бомбици за подобар имунитет

Овие здрави енергетски бомбици се едноставни за подготовка, а ќе го обожавате нивниот вкус.

Потребни ви се само неколку состојки.

10-12 урми

½ шолја семки

малку сол

Оставете ги урмите да отстојат неколку часа во млака вода. Потоа, истурете ја водата и измијте ги урмите. Ставете ги во блендер во кој ќе ги додадете и семките. Можете да користите чиа, ленено семе, сусам, семки од сончоглед и тиква, што и да имате во својот дом. Изблендирајте добро за да се соединат состојките, а потоа додадете 2-3 зрнца морска сол. 

На крајот, оставете ја смесата неколку минути во фрижидер, а потоа обликувајте бомбици.