Џордан ќе игра за Македонија

Американецот Џордан Теодор член на турската екипа Банвит која беше најдобара во Лигата на шампионите на ФИБА ќе биде новото засилување за македонската репрезентација.

 Познатиот кошаркарски менаџер, Дејвид Пик потврди дека, американскиот кошаркар Џордан Теодор добил македонски пасош.

 Теодор е роден 1989 година во Њу Џерси, во САД настапувал за универзитетот Сетон Хол, а порфесионалната кариера ја почнува во Турција, во тимот на Анталија. Во моментов настапува за турскиот тим Банвит каде е најдобар кошаркар. Беше прогласен за МВП во куп на Турција, а истата титула ја доби и во ФИБА Лигата на шампионите каде имаше просек од 15.9 поени, 7.7 асистенции и 3.7 скокови по натпревар.