И додека класичната паста за заби ефективно ги чисти и штити забите од кариес, за дамките од храна и пијалоци е потребна многу посилна и поголема помош, а таа се наоѓа во зачинот кој го има во секое домаќинство.

Морската сол е преполна со калциум, железо, магнезиум, никел, фосфор, силицијум и натриум. Токму тие минерали прават нашите непца да бидат здрави и отпорни на болести, го решаваат проблемот со лош здив, ги избелуваат забите и спречуваат создавање каменец.

Исто така, морската сол има силни антибактериски својства, па многу делотворно го решава проблемот со болки во грлото и инфекција на непцата.

Оваа евтина намирница можете да ја користите на два начини доколку сакате да ја користите за орална хигиена и убавина на забите. Одберете еден од двата рецепти и започнете куќна нега за вашата блескава насмевка!

1. Вода за устата

Во еден децилитар вода ставете пола лажичка сол и мешајте додека не сте стопи солта. Течноста жуборкајте ја во устата околу 30 секунди, па исплукајте. По потреба исперете ја устата и со вода.

2. Паста за заби

На влажна четкичка ставете многу малку паста за заби. На влажната честичка за заби истурете пола лажичка морска сол. Темелно исчеткајте ги забите и непцата, а потоа измијте ги со млака вода. Ако вкусот на солта ви е непријател, на четкичката додајте уште малку паста за заби.

Совет: Водата за уста можете да ја користите секој втор или трет ден, а за болките во грлото може секој ден. Пастата за заби користете ја највеќе двапати неделно, за да не се оштети глеѓта.