Домашно топло чоколадо со јатки

Кога ноќите се ладни, а е доцна за кафе, тогаш топлото чоколадо е вашиот најдобар пријател. 

Состојки:

500 мл млеко
250 гр темно чоколадо
Една лажичка мед
Потпечени лешници и бадеми
Рум

Подготовка:

Во топло млеко ставете го чоколадото, па медот и мешајте да се стопи. Исецкајте една рака бадеми и лешници на покрупни парчиња и ставете ги во млекото. 

Кога ќе биде готово, тргнете од оган и ставете рум. Декорирајте со шлаг или со лешници.