Состојки:

300 гр. шеќер 

2 дл. вода 

125 гр. маргарин 

500 гр. мелени бисквити 

100 гр. мелени кикиритки (не солени)

Фил:

1 дл. млеко 

150 гр. шеќер 

125 гр. маргарин 

200 гр. млеко во прав 

100 гр. кокос 

Начин на подготовка:

Се вари водата со шеќер, па се додава маргарин, потоа бисквити и кикиритки кои исто така треба да се мелени. 

Се става во четвртаст плех, па се спрема филот. 

Се вари млеко со шеќер, се додава маргарин и меко во прав со кокос. 

Се мати да нема грутки, па се става на смесата во плехот. 

Нека се олади, па исечете.

Може да декорирате со кокос.