До недела стабилно време со дневни температури до 30 степени

До недела ќе преовладува стабилно време, а веќе од понеделник синоптичарите најавуваат локална нестабилност.

Во следните два дена утринските температури ќе бидат пониски, а дневните ќе бидат во пораст. Утре ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец, а потоа од јужен правец што ќе предизвика дополнителен пораст на температурите.

Дневните температури во недела ќе достигнат до 30-тиот степен.