СОСТОЈКИ:

2 краставици

4 чешни лук

копар

сол

400 мл. јогурт

маслиново масло

бибер

ПОДГОТОВКА:

Се лупат и рендаат краставиците, се става сол и се остава да пуштат вода.

Се цедат, се ситни лукот и се става копар, па масло и јогурт во сад и бибер.

Се меша се убаво, се лади и служи.