Десерт на денот: Колач со боровинки

Рецепт за колач со боровинки кој се подготвува брзо и лесно.

Доколку немате боровинки, може да користите овошје по ваш избор.

Состојки:

250 гр. путер

2 шолји шеќер

2 јајца

2 ќесички ванилин шеќер

Шолја млеко

4 шолји брашно

Лажичка цимет

Лажичка прашок за пециво

Лажичка прашок за пециво

Лажичка сол

Две шолји боровинки

За глазура

2/3 шолји брашно

110 гр. путер

Шолја кафеав шеќер

Лажичка цимет

Начин на подготовка:

Во длабок сад изматете путер со шеќер и ванилин шеќер, па додајте јајца. Кога ќе се соедини смесата, постепено додавајте млеко со постојано мешање, а потоа и брашното коешто претходно треба да го измешате со пециво, цимет.

На крај додајте боровинки.

Сипете ја смесата во подготвеното тавче, а во меѓувреме подгответе глазура.

Во сад измешајте путер со брашно и изгмечете го со вилушка за да добиете грутки со голема на грашок. Додајте ги останатите состојки за глазура, измешајте и сипете ги по колачот. Печете околу 1 час во загреана рерна на 200 степени.