Ден одмор за македонските ракометарки на Светското кадетско првенство

Откако обезбедија пласман меѓу 16. најдобри репрезентации со синоќешниот триумф над Узбекистан, за македонската женска кадетска репрезентација денеска е ден одмор на Светското првенство во Скопје пред решавачкиот натпревар против Иран за првото место во групата Б.

Македонските ракометарки во второто коло го совладаа Узбекистан со 39-30, а во вториот натпревар од групата до втората победа дојде и Иран со триумфот над Сенегал од 39-29.

Најефикасна во македонскиот состав беше Бојана Коцева со девет голови.

Натпреварот против Иран е на програмата утре со почеток во 20:30 часот во СЦ. „Борис Трајковски“.