Чоколадни палачинки полнети со карамела

Палачинките се еден од омилените десерти не само на децата туку и на возрасните.

За тие да бидат уште повкусни овој пат ви нудиме рецепт за чоколадни палачинки со вкусен карамел сос.

Рај за непцата и сите останати сетила!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 чаша какао во прав
 • 3 ½ лажици путер, на собна температура
 • 3 лажици млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • ¼ чаша брашно
 • малку сол
 • 1 лажичка масло

Начин на подготовка:

Во сад изматете ги јајцата и додадете го какаото. Потоа додадете ги путерот, млекото, ванилата и убаво измешајте. На крајот додадете ги брашното и солта и мешајте додека не добиете хомогена смеса без грутчиња.

Загрејте ја тавата за палачинки, намачкајте ја со масло и ставете доволно смеса за да се прекрие целиот долен дел на тавата.

Додека палачинката е сè уште топла премачкајте ја со карамел сос и сервирајте со декорација по желба.

raj-za-nepcata-cokoladni-palacinki-polneti-so-karamela-2.jpg

За полнење - карамел сос:

Состојки

 • 1 шолја шеќер
 • ¼ шолја вода
 • ¾ хопла
 • 3 ½ лажици путер
 • малку морска сол

Во длабока тава ставете ги шеќерот и водата, и варете на среден оган се додека шеќерот не се растопи. Зголемете ја температурата додека растопениот шеќер не зоврие.

Кога сирупот ќе добие златна боја тргнете го од оган и внимателно додавајте ја хоплата со постојано мешање. На крај додадете ги солта и путерот. Ставете ја карамелата во тегла и оставете ја теглата отворена додека сосот не се олади. Потоа може да ги мачкате палачинките.