Чиа пудинг со какао

Идеален, здрав и фит оброк за почеток на денот. Чиа семето е богато со антиоксиданти, го чисти организмот од токсини.

Потребни состојки:

30 гр. какао во прав

3 лажички јаворов сируп

Половина лажичка цимет

Малку сол

Половина лажичка екстракт од ванила

350 мл бадемово млеко

80 гр. чиа семе

Начин на подготовка:

Измешајте го какаото со цимет, сол, екстракт од ванила и јаворовиот сируп. Додајте малку млеко и мешајте додека да добиете соединета смеса. Потоа додајте го остатокот од млекото. На крај, додајте чиа семе, промешајте убаво и оставете го пудингот во фрижидер.