Цените на нафтата паѓаат како резултат на ширењето на коронавирусот

Цените на нафтата на светските пазари во текот на вчерашниот ден паднаа, како резултат на информациите за секојдневното рекордно зголемување на бројот на случаи заразени од коронавирусот во светот, со огромен раст на бројот на заболени во САД во текот на викендот. Трговците со нафта и нафтени деривати го чекаат состанокот на групата производители на нафта ОПЕК + за дополнителни инструкции оваа недела.

Цената на барел сурова нафта на лондонскиот пазар падна за 53 центи вчера наутро, на 42,71 долар. На американскиот пазар цената на барел нафта е пониска за 64 центи и изнесува 39,91 долар.

Во фокусот на светските берзи се најновите вести за нови случаи на инфекција со коронавирусот во светот, откако Светската здравствена организација (СЗО) во неделата објави дека во последните 24 часа се регистрирани 230.370 случаи, што е рекордно секојдневно зголемување од почетокот на пандемијата.

Берзата негативно реагира и на состојбата во САД поради силниот раст на бројот на ново заразени, откако Флорида забележа најголемо дневно зголемување на бројот на ново заразени за повеќе од 15.000 во неделата.

Трговците, исто така, се фокусираа на состанокот на заедничкиот комитет за набудување на ОПЕК+ оваа недела, кој треба да се одржи во вторник и среда за да препорача ново ниво на намалување на производството.

ОПЕК и нејзините сојузници, вклучително и Русија, се очекува да го олеснат намалувањето на производството на 7,7 милиони барели на ден, додека обновува глобалната побарувачка на нафта.

ОПЕК + го намали производството за рекордни 9,7 милиони барели на ден за период од три месеци, почнувајќи од мај.

Меѓу вестите важни за глобалните пазари е оној од Либија, кој во неделата го запре целиот извоз на нафта заради виша сила, по обновената блокада на источните сили, и само два дена откако извезе нафта за прв пат во последните шест месеци.

Притисокот врз цените на нафтата е исто така предизвикан од зголемените тензии меѓу САД и Кина во врска со пандемијата на коронавирусот и други проблеми, особено откако Кина објави санкции врз американски официјални претставници како одговор на санкциите наметнати од Вашингтон на високи кинески функционери.