Состојки:

- 500 мл млеко

- 2 пудинзи од чоколадо

- 3 лажици шеќер

- 100 г чоколадо за готвење

- 250 г путер

- 4 жолчки

- 200 г шеќер во прав

- лажица како во прав

- околу 600 г кекс

- околу 350 мл сварено кафе

- шлаг крема од чоколадо

- два реда темно чоколадо

Подготовка: 

Во 500 мл млеко, стопете чоколадо и сварете со пудинг изматен со шеќер и малку млеко. Покријте со фолија и оставете да се олади на собна температура.

Изматете ги во пена жолчките со шеќер во прав, додадете како и мешајте на пареа околу десет минути. Оставете да се олади, па соединете со сматен путер.

Соединете ги двата фила и мешајте со миксер на голема брзина да се добие мазна и хомогена смеса. Оставете петнаесет минути во фрижидер, пред да филувате.

Кексот натопете го во ладно кафе, наредете 5x4, филувајте така четири реда кекс и три реда фил. На врвот ставете шлаг крема од чоколадо и рендано чоколадо.

Уживајте!