Потребни состојки:

600 g брашно

1 прашок за печиво

1 лажичка сол

100 ml масло

1 чаша кисела павлака

200 ml топло млеко

1 коцка свеж квасец

1 лажица шеќер

Жолчка, сусам и зачини за премачкување

Подготовка:

Помешајте го топлото млеко со квасецот и шеќерот и оставете ги да се запенат и подигнат.

Во садот во кој ќе ги месите кифличките, помешајте брашно, прашок за печиво, сол и додајте масло. На крај, измешајте ја павлаката, а потоа додајте го и квасецот.

Замесете мазно тесто и веднаш поделете го на 4 дела.

Секој дел израмнете го на маса и со сукало истенчете го до половина сантиметар дебелина.

Исечете 8 триаголници, наполнете ги по желба или оставете ги празни, па свиткајте ги кифличките.

Распоредете ги на тава за печење, премачкајте со жолчка од јајце и проросете зачини.

Печете 15 минути, додека не заруменат.