Потребни состојки:

Еден компир

Маслиново масло

Пармезан

Доматен сос

Свежи печурки

Моцарела

Едно јајце

Пршута (или друг сувомеснат производ по желба)

Подготовка:

Исечкајте го компирот на тенки округли парчиња и истите наредете ги во круг во садот каде ќе го пржите. Претходно ставете малку маслиново масло.

На кругот компири наросете пармезан и покријте го садот. Пржете 5 минути на ниска температура.

По 5 минути додадете ги доматниот сос, печурките, моцарелата и јајцето, гответе 5 минути на средна температура.

Потоа додадете ја пршутата и готови сте.