Безглутенски колачиња со банана

Класичните колачиња со чоколадо заменете ги со поздрава верзија со додаток овошје. Ќе бидат свежи до една недела откако ќе ги подготвите доколку ги ставите во сад со капак во фридижер. Вегетаријански оброк, без глутен.

За 12 колачиња

Потребни состојки:

1/4 шолја со изгмечена банана и 3 лажици мрвици темно чоколадо

лажичка пециво

1/2 лажичка цимет

1/3 шолја кафеав шеќер

1/4 лажичка сол

2 лажици кокосово масло

1 лажица сок од портокал

1 лажица екстракт од ванила

1 шолја цело зрнесто брашно без глутен

Состојките се мешаат заедно. Со лажица се зема одредена содржина и врз мрсната хратија на плехот за печење се мазни во форма на колаче смесата.

Се печат во загреана рерна.