Баклава колач

Направете вкусен баклава колач.

СОСТОЈКИ:

4 јајца

2 шолји шеќер

1 шолја масло

1 шолја млеко

1 шолја гриз

1 шолја брашно

1 лажиче прашок за пециво

2 шолји мелени ореви

ШЕРБЕТ:

500 мл. вода

2 шолји шеќер

2 ванили

ПОДГОТОВКА:

Се матат со жица јајцата и шеќерот, се додаваат сите состојки, освен оние за сируп.

Се меша, смесата е ретка, но не треба да ве загрижува тоа.

Се става во плех со масло и се пече на 180 степени.

Се сече и лади.

Се спрема шербетот и се прелива колачот.

cheap nike free run 5.0