Анталија, Дубаи, Париз - туристичките агенции со богати понуди за Велигден

Додека некои Велигден ќе го дочекаат дома, со своите најблиски, со скромна трпеза, има и такви кои ќе одат на патување.

Туристичките агенции тријат раце.

Анталија, Дубаи, Париз, Москва, Прага, но и Малта, Шри Ланка, Бангкок се дестинациите каде што Македонците ќе патуваат за претстојните празници. Грција и Бугарија се неизбежни за овие празници. Туристичките агенции велат дека аранжманите веќе се продадени, а цените се прилагодени за сечиј џеб. Во земјава, пак, за празниците ќе престојуваат Грци, Бугари, Срби, Израелци и Холанѓани.

Последниве години, аранжманите се поевтини со оглед дека имаме евтин авионски превоз за повеќето дестинации, но има и аранжмани со автобуски превоз.

Од Туристичките агенции велат дека цената на аранжманот зависи од тоа колку дена се престојува и квалитетот на хотелското сместување, дали се патува групно или поединечно. Се нудат и промотивни цени, но цените се движат од 220 евра до 1.300 евра.

Дел од граѓаните, пак, се одлучија да поминат празничен викенд и во земјава. Берово е меѓу топ дестинациите, но не се забораваат ниту езерата. Хотелите во Охрид и во Струга веќе се распродадени.

Според туристичките работници, на охридското крајбрежје годинава се очекуваат помал број холандски гости, а повеќе од други земји.

Хотелиерите, сепак, очекуваат стартот на сезоната да биде успешен.

Сепак, најголемиот дел од македонските граѓани ќе останат дома бидејќи Велигден го сметаат за семеен празник.

cheap nike free run 5.0