91 нов ковид случај, најмногу во главниот град

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 65, Куманово - 8, Битола – 6, Охрид – 4, Прилеп и Кавадарци – по 2, Тетово, Велес, Гостивар и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (91), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 67 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола – 8,  Прилеп, Кавадарци, Тетово, Гостивар и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.                                                                                                                                            

Направени се 1.067 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–55, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-65, Биотек-123, Систина-37, лабораторија Лаор-12, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-5, Генеа-4, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 391.

Досега во земјата се направени вкупно 2.073.238 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.050, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147697, Активни 257

Куманово 16699, Активни 15

Битола 15745, Активни 20

Прилеп 14233, Активни 9

Тетово 13499, Активни 11

Кавадарци 10707, Активни 7

Велес 9806, Активни 5

Гостивар 9617, Активни 4

Охрид 8957, Активни 19

Штип 8088, Активни 5

Струмица 8084, Активни 5

Кичево 5658, Активни 4

Кочани 5103, Активни 3

Струга 4732, Активни 2

Гевгелија 4426, Активни 1

Неготино 3700, Активни 0

Ресен 2753, Активни 1

Свети Николе 2637, Активни 0

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 0

Делчево 1986, Активни 0

Берово 1693, Активни 0

Дебар 1681, Активни 0

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1396, Активни 1

Пробиштип 1268, Активни 1

Богданци 1022, Активни 1

Кратово 966, Активни 0

Крушево 931, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 741, Активни 2

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0