5 брзи рецепти за вкусен ручек (ФОТО)

Кога сме на диета или се обидуваме да се исхрануваме поздраво најчесто се откажуваме од нашите омилени оброци. Меѓу нив се и различните типови на паста.

Постојат одлични начини на кои можеме да ги вметнеме „малите гревови“ во исхраната и да уживаме и во најомилените оброци.

Еве неколку здрави рецепти со паста:

1. Шпагети со црвен сос

За овој тип на шпагети нема да ви биде потребно многу време. Се што ви е потребно се испечени пиперки кои ќе варите и пасирате за вкусен сос и кој ќе го додадете на шпагетите.

Овој рецепт е одличен за забрзување на метаболизмот.

2. Салата од макарони

Варијациите на овој рецепт се огромни. Доволно е да сварите макарони и да ги оставите да се оладат. Потем што се можете да ставите во салатата зависи од вашата креативност, можности и желба.

Еве еден предлог. Испечете тенко сецкана тиквичка, обарете морков и исецкајте го на ситни коцкички, пресечете чери домати и додадете темен грав.

За час сте готови, а што е најважно и ќе добиете здрав оброк.

3. Примавера макарони

Ова е уште една идеа од која можете да направите вкусна салата со сварените и оладени макарони.

Во нив потребно е да додадете конзервирана пченка, чери домати исецкани на пола, свежи и исецкани на кругчиња моркови и обарен грашок.

По сето ова зачинете со пармезан по желба.

4. Лазања со спанаќ

За овој рецепт нема да ви биде потребно многу време.

Предходно обарете ги парчињата тесто за лазања и започнете со редење на слоевите.

На секој слој лазања ставете свежо исецкан и измиен спанаќ и рендан кашкавал.

Оставете сето тоа да се испече на температура од 220 степени околу 20 минути и готови сте.

5. Шпагети во доматен сос

Потребно ви е токму едно тавче. Да точно така. Нема никаква потреба да се мачите. Едноставно во тавчето ставете ги шпагетите, сецканиот кромид, доматите и босилекот и оставете заедно да се варат.

По 20 минути готови сте.

nike air max 1 sale