4 работи кои треба да ги правите навечер за понизок крвен притисок

За некои луѓе, одржувањето на нормален крвен притисок е предизвик.

Photo by Mockup Graphics on Unsplash

Но, животниот стил игра голема улога во тоа. Иако е важно да практикуваме здрави навики секојдневно, особено важно е да се посветиме на нив навечер, пред спиење.

Според истражувањата, крвниот притисок често се качува навечер, па дури и во текот на спиењето, што може да биде голем предизвик за луѓето кои се борат со оваа здравствена состојба. 

Но, за среќа, постојат навики со кои можеме да си помогнеме.

Прошетка по вечерата

Прошетката по вечерата не е добра само за нашата телесна тежина, туку и за одржување на шеќерот во крвта и нискиот крвен притисок. Но, пред да тргнете на прошетка, оставете ја храната малку да се свари, а потоа прошетајте. Тоа ќе ви дојде одлично.

Држете се до вообичаена рутина за спиење

Потрудете се да одете на спиење секоја вечер во скоро исто време. Важно е да спиете 7-9 часа во текот на ноќта. Осигурете дека вашата спална е доволно темна, дека не е премногу топло, потоа избегнувајте големи оброци и кофеин пред спиење.

Потрудете се да јадете помалку сол со вечерата

Пробајте да го намалите внесот на сол за 1 лажица дневно. Тоа ќе ви помогне да го намалите крвниот притисок. Можеби оваа количина сол не ви делува многу, но таа е еднаква на 2300 милиграми натриум.

Освен тоа, важно е:

  • Јадете многу овошје, зеленчук и цели зрна
  • Ограничете ги пијалоците и десертите засладени со шеќер
  • Ограничете ја храната богата со заситени масти
  • Обидете се да внесувате млечни производи без маснотии или со малку маснотии
  • Јадете риба, пилешко, грав, јаткасти плодови и растителни масла
  • Јадете овошна салата за десерт

Ужина на овошна салата за десерт

Ако сакате нешто слатко по вечерата, помогнете да го одржите вашиот крвен притисок стабилен со јадење овошје за десерт - како овошна салата прелиена со јогурт, гранола или малку путер од кикирики.

 

Некои од најдобрите плодови за помош на вашиот крвен притисок го вклучуваат следново: 

 

Бобинки: Јагодите и боровинките се полни со антиоксидантни соединенија за кои е докажано дека го намалуваат крвниот притисок кај луѓето со хипертензија

Банани: Бананите се богати со калиум, кој може да помогне во намалување на крвниот притисок

Киви: Кивите имаат антиоксиданс наречен лутеин, кој може да помогне во намалување на крвниот притисок