381 нови случаи на Ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.131 тестови, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 173, Битола – 36, Прилеп – 24, Кавадарци – 16, Куманово и Гевгелија – по 15, Кочани – 10, Велес и Охрид – по 9, Струмица – 8, Гостивар и Штип – по 7, Радовиш и Делчево – 6, Кичево, Неготино и Берово – по 5, Тетово и Валандово – по 4, Свети Николе – 3, Ресен, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Демир Капија – по 2, Струга, Виница, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (381), регистрирани се 80 реинфекции.

Регистрирани сe 775 оздравени пациенти од: Скопје – 229, Битола – 72, Прилеп – 66, Делчево – 42, Куманово и Тетово – по 30, Велес и Струмица – по 29, Радовиш – 26, Кавадарци – 23, Гостивар – 21, Штип – 20, Крушево – 17, Охрид – 16, Кочани и Неготино – по 15, Кичево – 14, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 10, Богданци – 8, Берово, Валандово, Струга и Виница – по 7, Ресен, Пехчево и Демир Хисар – по 5, Дебар и Македонски Брод – по 2, Свети Николе, Македонска Каменица и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица од Скопје (58г) и Охрид (67г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 4 починати лица, од Скопје (62г), Кочани (73г), Свети Николе (86г) и Ресен (64г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 18.08. до 21.08.2022 година.

Направени се 1.131 тестови: ИЈЗ-162, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–99, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-12, Биотек-58, Систина-29, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-11, Плодност-7, Генеа-5, Никоб Лаб-20, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 462.

Досега во земјата се направени вкупно 2.145.675 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.929, бројот на оздравени пациенти е 326.990, на починати е 9.461, а бројот на активни случаи изнесува 2.478

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      159370, Активни   1054

Куманово    17997, Активни    98

Битола      17646, Активни    192

Прилеп      15314, Активни    104

Тетово      14380, Активни    61

Кавадарци   11911, Активни    101

Велес 10681, Активни    59

Гостивар    10228, Активни    37

Охрид 10137, Активни    159

Струмица    8732, Активни     52

Штип  8675, Активни     51

Кичево      6035, Активни     37

Кочани      5487, Активни     63

Струга      5147, Активни     42

Гевгелија   4815, Активни     72

Неготино    4103, Активни     35

Ресен 2993, Активни     18

Радовиш     2819, Активни     35

Свети Николе      2772, Активни     10

Крива Паланка     2612, Активни     23

Делчево     2137, Активни     40

Берово      1828, Активни     29

Дебар 1805, Активни     15

Валандово   1593, Активни     8

Виница      1473, Активни     20

Пробиштип   1296, Активни     1

Кратово     1093, Активни     14

Богданци    1088, Активни     8

Крушево     1016, Активни     7

Демир Хисар 919, Активни      9

Македонски Брод   785, Активни      5

Демир Капија      628, Активни      7

Македонска Каменица     534, Активни      4

Пехчево     514, Активни      8

Дојран      366, Активни      0