Не заборавајте дека во борбата против целулитот, како и несаканите килограми, потребно е трајно да ги промените навиките во исхраната.

Свежиот зеленчук содржи повеќе витамин Ц од некои овошја, а затоа што овој витамин има главна улога во зајакнување на сврзното ткиво, најдобро што можете да направите за мазните бутови и задник е секојдневно да ги консумирате овие топ 3 зеленчуци кои го убиваат целулитот:

1. Сладок компир

Содржи калиум, витамин Ц и Е, односно бета каротин. Одличен антиоксиданс кој ја подобрува циркулацијата на крвта и ги елиминира токсините – двете најважни работи кои ви требаат кога сакате да го отстраните целулитот.

2. Брокула

Содржи алфа липоична киселина која помага во зацврстувањето на колагенот. Покрај тоа, брокулата е одличен извор на витамин Ц и прехранбени влакна. Калциумот е третата причина што го прави одличен борец против целулитот.

3. Прокељ

Овој мал, лиснат зеленчук кој наликува на минијатурна зелка е полн со витамин Ц и може да го консумирате свеж или проварен на пареа. Покрај тоа, содржи супстанци кои го подобруваат нивото на колаген во телото.