3 идеи за нискокалоричен појадок

За сите оние кои се грижат за својата линија без оглед на тоа дали е време на бикини или топли палта, предлагаме 3 брзи и здрави рецепти кои може да ги испобате уште денес.

Потребни ви се свежи состојки и малку време. Секој оброк е нискокалоричен и слободно можете да го споделите со семејството, пријателите, колегите...

Овошен јогурт

1 шолја цврст јогурт – 120 калории

Половина шолја свежи боровинки – 42 калории

¼ шолја индиски ореви – 86 калории

idei-za-niskokaloricen-pojadok-02.jpg

Омлет со домати

2 големи јајца – 143 калории

8 шери домати – 24 калории

1 парче кромид (по желба) – 6 калории

¼ шолја брокула – 7 калории

2 големи печурки – 5 калории

1 парче безмасно сирење – 106 калории

idei-za-niskokaloricen-pojadok-03.jpg

Витаминско смути

100g цврст јогурт – 60 калории

½ шолја боровинки – 50 калории

½ шолја ананас – 40 калории

1 шолја кељ – 37 калории

1 банана – 74 калории

idei-za-niskokaloricen-pojadok-04.jpg