27 нови ковид случаи во Скопје

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 649 тестови, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 27, Штип – 2, Куманово, Битола, Прилеп, Охрид, Струмица, Делчево, Берово и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (37), регистрирани се 11 реинфекции.

Регистрирани сe 33 оздравени пациенти од: Скопје – 25, Прилеп и Кавадарци  – по 3, Охрид – 2.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани  починати лица.

Направени се 649 тестови: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-33, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-12, Биотек-23, Систина-7, лабораторија Лаор-3, Синлаб-1, Ремедика-7, Плодност-1, Генеа-4, Никоб Лаб-10, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 351.

Досега во земјата се направени вкупно 2.181.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.964, бројот на оздравени пациенти е 334.162, на починати е 9.561, а бројот на активни случаи изнесува 241.