20-годишник уапсен поради кражба на автомобил

На 04.01.2022 во Полициската станица Струга бил извршен службен разговор со Р.Р.(20) од Струга. За него бил распишан централен распис, поради сомнение дека на 22.12.2021 во Скопје одзел патничко возило „фолксваген голф“. со скопски регистарски ознаки, сопственост на Н.Б.(33) од с.Крушопек, скопско. Во полициската станица тој го признал делото.

Возилото му било одземено и вратено на сопственикот, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава по член 242 од Кривичниот законик.