168 сообраќајни прекршоци во Скопје, најмногу за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 168 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 28 санкции, 10 за возење без возачка дозвола, 13 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.  

Изречени се 14 мерки за користење мобилен телефон, 10 прекршоци што ги чинат пешаците, седум за некористење сигурносен појас, шест за минување на затворен сигнал (црвено светло), 48 за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат.

Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, порачуваат од МВР.